Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Serek wolski: zlikwidowali parking, postawią biurowce

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plTak wygląda teraz serek wolski

Za sześć lat na serku wolskim mają wyrosnąć trzy biurowce, w tym jeden wysoki na 130 metrów. Ale już latem część placu ma zmienić się w przyjazny mieszkańcom skwer.

Serek wolski to teren położony pomiędzy al. Solidarności, ul. Okopową, Wolską i Karolkową. Kilka lat temu usunięto stamtąd kamienicę grożącą zawalaniem, mieszkańcy pamiętają też cyrk, który tam się rozstawiał, ale ostatnio jego wizytówką był parking. W końcu ten też zniknął, bo rozpoczynają się przygotowania do większych zmian. Firma Skanska Property Poland chce zabudować atrakcyjnie położony teren trzema biurowcami. Każdy w parterze ma mieć również funkcje usługowo-handlowe. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku. – W ciągu dwóch lat chcemy wybudować 40-metrowy budynek od strony ulicy Karolkowej, potem środkowy o tej samej wysokości, a na końcu, przy ulicy Okopowej 130-metrową wieżę – wyjaśnia Agata Stelmach, menedżer projektu ze Skanska Property Poland.

Najpierw skwer, później biurowce

Inwestor szacuje, że każdy budynek będzie powstawał ok. dwóch – trzech lat, całości można spodziewać się w 2022 roku. Na razie ma pozwolenie na budowę pierwszego, tego najbliżej ulicy Karolkowej. Wizję przyszłych biurowców przygotowała pracowania Kuryłowicz & Assocciates. – Chcemy, żeby to miejsce było również przyjazne mieszkańcom. Pomiędzy zabudową a al. Solidarności mamy zamiar stworzyć w czasie budowy biurowców przestrzeń z zielenią, chodnikiem i ścieżką rowerową – zaznacza Stelmach. Zanim jednak koncepcja stanie się rzeczywistością, inwestor chce częściowo oddać teren mieszkańcom. W narożniku u zbiegu ul. Okopowej i al. Solidarności powstanie skwer. Przyjmie nieoficjalną nazwę: plac Kercelak od targowiska, która znajdowało się tutaj przed II wojną światową.

– Gdy powstanie 130-metrowy budynek, to skwer w narożniku stanie się zwieńczeniem kompozycji zagospodarowania terenu od ul. Solidarności – zaznacza Stelmach.

Sąsiedzki skwer

Do letniego zagospodarowania skweru włącza się także urząd dzielnicy. – Zapraszamy do współtworzenia działań przy skwerze i zgłaszania uwag na temat polepszenia okolicy. Wykorzystując historię lokalną, chcemy stworzyć kulturalną enklawę, która zintegruje starszych i młodszych mieszkańców wokół wspólnych pomysłów – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Tego lata skwer ma być zagospodarowany meblami miejskimi, a pierwszym wydarzeniem będzie wystawa pomysłów na przyjazne zagospodarowanie wolskiego city – ulicy Towarowej.

CZYTAJ WIĘCEJ O POMYSŁACH NA TOWAROWĄ

Tak ma wyglądać serek wolski | materiały inwestora
Tak ma wygladać zabudowa od strony Karolkowej | materiały inwestora

Koncepcja skweru | materiały inwestora
Koncepcja skweru | materiały inwestora
Tu ma powstać inwestycja
Google Maps

ran/b