Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Sensacyjne odkrycie na Białołęce. XIX-wieczne polichromie z aniołami

Warszawa

bialoleka.waw.plZabytkowe polichromie na Białołęce (styczeń 2016)

W zabytkowej willi przy ul. Modlińskiej 257 robotnicy natrafili na secesyjne polichromie. Pochodzą sprzed I wojny światowej i przedstawiają wizerunki aniołów. Dzielnica zamierza odrestaurować malunki i uczynić z nich atrakcję turystyczną.

– Na Białołęce, młodej warszawskiej dzielnicy to prawdziwa perełka, bezwzględnie wymagająca ocalenia – podkreśla burmistrz Piotr Jaworski. Polichromie zostały odkryte przy okazji remontu budynku. To duża niespodzianka dla dzielnicy. – Wiedzieliśmy, że willa jest zabytkowa. Byliśmy jednak przekonani, że najcenniejszą atrakcją są schody. Nie przypuszczaliśmy, że znajdziemy coś takiego – informuje nas Marzena Gawkowska, rzeczniczka Białołęki.

Dzieła sprzed I wojny światowej

Polichromie znajdowały się na jednej ze ścian, pod warstwami łuszczącej się farby. Przedstawiają wizerunki aniołów. Z oceny konserwatora wynika, że zostały wykonane przed wybuchem I wojny światowej, w czasie gdy dom zamieszkiwany był przez stosunkowo zamożne osoby.

– Są wprawnie malowane, co wskazuje na wysoki kunszt autora – ocenia konserwator Katarzyna Onisk. Na razie konserwatorzy nie potrafią przypisać autorstwa prac konkretnemu malarzowi, ale takie próby będą przez nich podejmowane.

Polichromie muszą przejść szereg prac konserwatorskich. – Trzeba je dokładnie oczyścić z farby i zabezpieczyć, na co potrzebne będą dodatkowe środki finansowe – uzupełnia rzeczniczka Marzena Gawkowska. Dzielnica zamierza poprosić o nie władze Warszawy. – Liczymy, że zarówno ratusz, jak i konserwator zabytków pomogą nam w tej sprawie – dodaje urzędniczka.

Centrum Lokalne musi poczekać

W budynku, w którym odkryto polichromie miało znaleźć się jedno z Warszawskich Centrów Lokalnych. Dzielnica planowała otworzyć je w ciągu 2-3 lat. Urzędnicy nie ukrywają, że nowe odkrycie może nieco opóźnić prace remontowe. O ile?

– Trudno oszacować, wszystko będzie zależało od decyzji i prac konserwatorów. Zastępca stołecznego konserwatora zabytków Michał Krasucki uspokaja, że ich prace nie powinny znacząco wpłynąć na tempo remontu. – Będą wykonywane równolegle – informuje i dodaje, że urząd miasta z pewnością przychyli się do prośby o wsparcie finansowe.

Skąd takie historyczne perełki w dzielnicy, która dla większości warszawiaków jest po prostu wielką sypialnią?

– Willa przy ulicy Modlińskiej jest jednym z najciekawszych obiektów Białołęki. W budynkach pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, zamieszkiwanych przez zamożne rodziny takie odkrycia się zdarzają i za każdym razem cieszą konserwatorów – dodaje Krasucki.

"Magiczne miejsce"

Kilka dni temu ukazała się książka opisująca dzieje niezwykłej willi autorstwa Bartłomieja Włodkowskiego i Anny Mieszkowskiej. Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków. Podtytuł publikacji brzmi "miejsce magiczne". – Teraz po raz kolejny potwierdza się prawdziwość tego określenia – przekonują urzędnicy z Białołęki.

Po remoncie, zabytkowy budynek stanie się sąsiedzkim centrum Białołęki. Dzielnica planuje organizować tu różne warsztaty, spotkania z mieszkańcami i inne wydarzenia mające na celu zacieśnianie więzi lokalnych.

Zabytkowe polichromie na Białołęce | UD Białołęka
Zabytkowe polichromie na Białołęce | UD Białołęka
Zabytkowe polichromie na Białołęce | UD Białołęka
Zabytkowe polichromie na Białołęce | UD Białołęka
Willa przy Modlińskiej 257 | UD Białołęka

kw/b