Seniorzy, niepełnosprawni i rodzice mają "swojego człowieka" w ratuszu

Najnowsze

UMPełnomocniczka zajmie się m.in. sprawami niepełnosprawnych

Czuwanie nad dostosowaniem przestrzeni miasta do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, seniorów, rodziców z małymi dziećmi to główne zadanie Donaty Kończyk – nowej pełnomocniczki o spraw dostępności w stołecznym ratuszu.

Stołeczny ratusz poinformował, że w czwartek 12 stycznia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała Donatę Kończyk na stanowisko pełnomocnika do spraw dostępności. Urzędniczka będzie czuwać nad dostosowaniem przestrzeni miasta do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością - osób z niepełnosprawnościami, seniorów, czy rodziców z małymi dziećmi. Ratusz tłumaczy, że nowe stanowisko jest wynikiem standaryzacji miejskich inwestycji. - Cały czas się rozwijamy. Inwestycje, które podejmujemy, mają wspólny mianownik - standaryzację, także jeśli chodzi o dostępność budynków dla osób niepełnosprawnych – podkreślił Bartosz Milczarczyk.

Likwidacja barier

Do zadań Kończyk należeć będzie m.in. monitoring prac i środków finansowych na przeprowadzenie inwestycji lub remontów ws. likwidacji barier dla osób z ograniczoną mobilnością. Dbanie o standardy dostępności wydarzeń miejskich (m.in. społecznych, kulturalnych i sportowych) dla osób z dysfunkcją wzroku (audiodeskrypcja) lub słuchu (np. tłumacz języka migowego, pętla indukcyjna oraz dokumentów). Pełnomocniczka będzie czuwać również nad dostępnością dokumentów i stron internetowych m.st. Warszawy oraz nad kampaniami informacyjno-edukacyjnymi dotyczącymi dostosowania infrastruktury miejskiej do osób z ograniczoną mobilnością.

W przestrzeni miasta wciąż jest wiele do zrobienia w kwestii poprawy dostępności:

PAP/skw/b

Oblodzone schody na WoliMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM