"Sen o zimowej Warszawie". Rozbłysły miliony światełek, stolica już czaruje

Warszawa

TVN24Odpalono świąteczne iluminacje

Niemal 1,3 tys. elementów dekoracyjnych i prawie 4,5 mln energooszczędnych diod. To elementy świątecznej iluminacji, która rozbłysła w stolicy. W tym roku jej łączna długość wynosi 20 kilometrów. Lampki zostały odpalone przez czujnik zmierzchu, około 15.30.

- W jakimś sensie zaczęły się już święta. Na św. Mikołaja odpalamy iluminacje. W tym roku będą dłuższe, bo będzie to 20 kilometrów. Między innymi na Targowej, Marszałkowskiej, w Alejach Jerozolimskich i na Mokotowskiej. Niestety, nie wszystkie ulice mogliśmy obdarować iluminacją - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz.

Podobnie jak w poprzednich latach, na Krakowskim Przedmieściu pojawiło się wielu mieszkańców Warszawy, a także osób spoza stolicy. Ci najbardziej wierni, przychodzą na to wydarzenie co roku.

- Co roku przyjeżdżamy tylko po to żeby zobaczyć iluminacje. Jesteśmy spod Legionowa. W tym roku jest troszkę lepiej, jest luźniej i dużo fajniej. Jak najbardziej nam się to wszystko podoba - mówią spacerujący po Starym Mieście.

"Sen o zimowej Warszawie"

W tym roku ozdoby inspirowane są przede wszystkim płatkami śniegu i lodowymi kryształami. Podobnie, jak w poprzednich latach "główną osią" świątecznych dekoracji jest Trakt Królewski - od pl. Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu.

Ponadto w tym roku świąteczne dekoracje zabłysnęły m.in. na moście Poniatowskiego, w al. Solidarności (wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), na ul. Marszałkowskiej, pl. Bankowym i ul. Mokotowskiej. Świetlne ozdoby rozbłysnęły również po prawej stronie Wisły, m.in. na ulicach: Francuskiej, Ząbkowskiej, Targowej i placu Wileńskim.

Przewodnim elementem dekoracyjnym na ulicach Starówki są baldachimy. Świetlne sufity zostały zamontowane nad ul. Piwną, Świętojańską, Zapiecek, Nowomiejska i Freta. Jak co roku na Rynku Starego Miasta działać będzie lodowisko. Na dzieci atrakcje czekają m.in. na skwerze Hoovera, w postaci ciuchci i olbrzymiej chaty św. Mikołaja.

Świąteczne iluminacje w Warszawie | TVN24
Świąteczne iluminacje w Warszawie | TVN24
Świąteczne iluminacje w Warszawie | TVN24

md/gp