"Sen o Warszawie" zabrzmi z ratusza. "To nie będzie hejnał"

Najnowsze

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plRadny Daniel Łaga o pomyśle

16 lutego, w rocznicę urodzin Czesława Niemena, z budynku ratusza na placu Bankowym ma po raz pierwszy zabrzmieć jego "Sen o Warszawie" - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Melodia będzie prawdopodobnie odgrywana w każdy piątek, jako zapowiedź nadchodzącego weekendu.

- Udało się po około dwóch latach starań. Pomysł jest na najlepszej drodze do realizacji. Chodziło o to, by zafundować muzykowi niestandardowy pomnik - nie kryje zadowolenia śródmiejski radny Daniel Łaga, pomysłodawca takiego upamiętnienia piosenkarza. - Chciałem uczcić Czesława Niemena także dlatego, że sam utwór po prostu mi się podoba. Poza tym mój tata miał fanklub muzyka - przyznaje.

"Radosna zapowiedź nadchodzącego weekendu"

O tym, że dopinane są już ostatnie formalności, przekonują przedstawiciele biura kultury w ratuszu.

- Mamy wstępną zgodę pani Małgorzaty, żony Czesława Niemena. Część budynku ratusza zgodził się użyczyć też wojewoda, by z zainstalowanych tam urządzeń można było odgrywać "Sen o Warszawie" - mówi Małgorzata Naimska, z-ca dyrektora miejskiego biura kultury. - Melodię nagra kwartet smyczkowy. 5 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na ten cel z budżetu biura kultury - dodaje.

I zaznacza, że ma to być forma upamiętnienia muzyka. Teraz "Sen o Warszawie" w Śródmieściu słychać głównie ze stadionu Legii, gdy na meczu śpiewają go stołeczni kibice.

Według życzenia Małgorzaty Niemen melodia miałaby być odgrywana z ratusza w każdy piątek.

- Około godziny 16. Jako radosna zapowiedź nadchodzącego weekendu - zaznacza Naimska. I dodaje, że ta kwestia będzie jeszcze szczegółowo ustalana.

Muzyczny pomnik

Kiedy po raz pierwszy usłyszymy na pl. Bankowym "Sen o Warszawie"? - pytamy.

- Chcemy, żeby stało się to 16 lutego 2014 roku, w rocznicę urodzin Czesława Niemena. O to prosiła rodzina piosenkarza. Stanie się to zarazem w 10. rocznicę śmierci muzyka - wyjaśnia Naimska.

Urzędnicy podkreślają, że melodia odgrywana z ratusza będzie rodzajem muzycznego pomnika.

- To nie będzie jednak hejnał. Ten odgrywany jest codziennie z Zamku Królewskiego - wyjaśnia Naimska.

Jak informuje PAP, o sprawę we wtorek dziennikarze pytali prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz. - To jest piosenka, która bardzo kojarzy się z Warszawą, jest współczesna i bardzo piękna. Chcieliśmy móc jej używać i w końcu będziemy mogli - powiedziała.

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku. Mieszkał między innymi na Żoliborzu i w Śródmieściu. Dotychczas nie doczekaliśmy się ulicy imienia piosenkarza.

Zdjęcie Czesława Niemena autorstwa Przemka Wierzchowskiego/PAP/CAF ran/mz

Warszawa z pokładu Błękitnego24