Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Sejm uczcił powstańców z getta. "W obronie godności chwycili za broń"

TVN Warszawa

TVN24Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą rocznicę powstania w warszawskim getcie

W 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Sejm złożył hołd ofiarom i bohaterom powstania. W przyjętej w środę przez aklamację uchwale posłowie zaznaczyli, że powstanie było heroiczną próbą przeciwstawienia się planom ostatecznej likwidacji getta.

W uchwale przypomniano, że powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, w wigilię żydowskiego święta Paschy, a ostatnie walki ustały w połowie maja.

Przeciw ostatecznej likwidacji

"Powstanie było heroiczną próbą zbrojnego przeciwstawienia się planom ostatecznej likwidacji getta realizowanym przez Niemców na rozkaz Heinricha Himmlera, zakładającym deportację Żydów do obozów zagłady i ich uśmiercenie. Był to pierwszy miejski bunt zbrojny w okupowanej przez Niemców Europie" - podkreślono.

W uchwale zaznaczono także, że Żydowska Organizacja Bojowa dowodzona przez Mordechaja Anielewicza i Żydowski Związek Wojskowy pod wodzą Pawła Frenkla podjęły akcję przeciwko hitlerowskim oddziałom Juergena von Stroopa wkraczającym do getta warszawskiego.

Hołd ofiarom i bohaterom

"W obronie ludzkiej godności żydowscy powstańcy chwycili za broń. Walka była wyrazem protestu przeciwko obojętności świata na zagładę, a także wyrazem heroicznego buntu" - napisano w uchwale.

Zwrócono także uwagę, że Polskie Państwo Podziemne "wspierało powstańców, dostarczając im broń, amunicję i żywność, jednocześnie przekazując światu informację o męstwie i heroicznej walce".

Przypomniano jednocześnie, że 16 maja Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem i był to "symboliczny koniec powstania w getcie warszawskim. Całe Getto zostało spalone, a ruiny wysadzone w powietrze".

"Sejm w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim składa hołd ofiarom i bohaterom powstania, którzy swym męstwem i ofiarnością zasłużyli na podziw, szacunek i pamięć następnych pokoleń" - napisano w uchwale.

Getto zrównane z ziemią

Powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943, było próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według raportów gen. Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.

PAP/lata/b