Sejm i Senat otwarte dla zwiedzających

Najnowsze


Warszawiacy chętnie zwiedzają niedostępne na co dzień pomieszczenia Sejmu i Senatu. Przy ul. Wiejskiej dzień otwarty potrwa do godz. 16.30.

Od godz. 10 można zajrzeć do galerii Sali posiedzeń Sejmu, Sali Kolumnowej, przejść się Korytarzem Marszałkowskim i Hallem Głównym, w którym znajdują się tablice: upamiętniająca posłów II RP – ofiary II wojny światowej oraz poświęcona parlamentarzystom, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. "Pełne prawa wyborcze"

Niedzielny dzień otwarty zorganizowano z okazji 93. rocznicy pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego i uchwalenia Małej Konstytucji, Sejm Rzeczypospolitej. A dodatkowym smaczkiem jest wystawa przedstawiająca ciekawe biografie pierwszych kobiet w polskim parlamencie, zaangażowanych w pracę na rzecz społeczeństwa, będzie można obejrzeć w sali 102. „To właśnie w II Rzeczypospolitej kobiety uzyskały pełne prawa wyborcze, a w ławach poselskich zasiadło 8 posłanek” – czytamy na stronie Sejmu.

O posłankach będzie można dowiedzieć się więcej też w Senacie – tam zapoznamy się z sylwetkami 5 kobiet, które zasiadały w przedwojennym Senacie. „Będzie też można zasiąść w senatorskich fotelach, w sali obrad i wziąć udział w głosowaniu prowadzonym przez Bogdana Borusewicza, marszałka Senatu” – zachęcają pracownicy Senatu.

Do 16.30

Gmach Sejmu będzie otwarty do godz. 16.30. Nie jest potrzebna rezerwacja ani wcześniejsze uzyskanie zaproszenia. Osoby zwiedzające Sejm powinny mieć przy sobie dokument tożsamości. Wszyscy wchodzący do budynku zostaną poddani kontroli pirotechnicznej. ran