Najnowsze

Sędziowie krytycznie o odwołaniu wiceprezesów sądu przez Ziobrę

Najnowsze

Ziobro o zwolnieniu wiceprezesów Sądu Okręgowego
Ziobro o zwolnieniu wiceprezesów Sądu OkręgowegoTVN24
wideo 2/4

Ze zdecydowaną dezaprobatą sędziów spotkała się decyzja ministra sprawiedliwości o odwołaniu trójki wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie. Oprócz negatywnej opinii na ten temat, sędziowie zdecydowali też, że nie będą głosować nad opinią dotyczącą powołania nowej prezes Sądu Okręgowego Joanny Bitner.

"Zgromadzenie przedstawicieli sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża zdecydowaną dezaprobatę, co decyzji ministra sprawiedliwości, jej stylu oraz formy, odwołującej wiceprezesów Sądu Okręgowego" - głosi pierwsza z przyjętych przez sędziów uchwał.

Dwie uchwały

O jej treści poinformowała dziennikarzy po zakończeniu obrad sędzia Agnieszka Domańska. Uchwałę poparło 76 sędziów, przeciw było czterech.

Druga z przyjętych uchwał głosi zaś, że zgromadzenie zdecydowało "o odmowie głosowania nad wnioskiem prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Bitner, w przedmiocie wyrażenia opinii co do powołania jej na funkcję prezesa (…) oraz powołania wiceprezesów tego sądu". Uchwałę poparło 71 sędziów, 11 było przeciw.

Sędzia Bitner została w ubiegły wtorek powołana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę na nowego prezesa Sądu Okręgowego. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, przyczyną zmiany miało być wygaśnięcie kadencji poprzedniej prezes. Jednak dodatkowo, minister Ziobro odwołał także trzech wiceprezesów Sądu Okręgowego: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską. To z kolei była już konsekwencja nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie w połowie sierpnia.

W środę, w miejsce odwołanych, Ziobro powołał nowych wiceprezesów: Małgorzatę Iwonę Szymkiewicz-Trelkę, Dariusza Dąbrowskiego i Dariusza Drajewicza. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdziło, że wniosek w tej sprawie wniosła prezes Bitner.

Bitner rozważała odejście ze stanowiska

Sąd Okręgowy informował z kolei, że prezes Bitner nie wnosiła o odwołanie trójki wiceprezesów.

Według radia RMF sędzia Bitner miała zrezygnować z funkcji, jeśli w środę opinia sędziów o niej byłaby negatywna. - Sędziowie podjęli taką, a nie inną uchwałę uznając, że nie ma podstaw do wyrażenia takiej opinii - powiedziała dziennikarzom sędzia Domańska.

PAP/kw/r

Pozostałe wiadomości