Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Ścieżki, parkingi, żłobki. Pół miliarda na 79 projektów w Warszawie i okolicach

Warszawa

mat.prasowePodsumowanie inwestycji edukacyjnych

Drogi rowerowe, parkingi "Parkuj i Jedź" i nowe miejsca w żłobkach - między innymi te projekty zyskały dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dotychczas w partnerstwie Warszawy z gminami ościennymi podpisano umowy na 79 projektów na łączną kwotę 550 milionów złotych.

- Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to obszar bardzo ważny i wdzięczny, realizacja idzie znakomicie - powiedziała na środowej konferencji wiceprezydent Renata Kaznowska. - Metropolia warszawska może pochwalić się najlepszą realizacją ZIT-ów w Polsce. Projekty są realizowane indywidualnie przez gminy, w partnerstwie gmin, w partnerstwie z Warszawą a także przez działające na obszarze metropolii organizacje pozarządowe i przedsiębiorców prywatnych - wskazała.

Dodała też, że "wszystko działa w ramach porozumienia 40 gmin podpisanego w lutym 2014 roku oraz wspólnej strategii inwestycyjnej".

Podsumowanie inwestycji rowerowych
mat.prasowe

Blisko 80 projektów

Dzięki temu, od czerwca 2016 roku do sierpnia 2018 roku w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych władze Warszawy podpisały 79 umów z władzami gmin ościennych na dofinansowanie inwestycji z pieniędzy Unii Europejskiej. Łączna kwota dopłat z funduszy unijnych w ramach ZIT to 550 milionów złotych.

Wśród projektów już zrealizowanych lub w trakcie realizacji są: budowa ścieżek rowerowych o łącznej długości 424 kilometrów; budowa 43 parkingów P+R z ponad 4800 miejscami postojowymi; doradztwo edukacyjno-zawodowe, którego wsparciem zostało objętych 115 placówek i szkół; obszar edukacji ogólnej, która pozwoliła objąć ponad 16,7 tysięcy uczniów oraz 655 nauczycieli wsparciem w zakresie rozwijania kompetencji.

Dofinansowano także miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech, których powstało prawie tysiąc oraz e-usługi, które są w 36 instytucjach. Dofinansowanie ze środków UE dla tych projektów wynosi 77,26 proc. z kwoty przewidzianej na realizacje w ramach ZIT metropolii warszawskiej.

Podsumowanie inwestycji parkingowych
mat.prasowe

"Unikalne porozumienie"

- Udało się osiągnąć coś, czego do tej pory nie było, czyli unikalne porozumienie Warszawy i 39 gmin, które jest dedykowane realizacji bardzo konkretnych projektów. Parkingi "Parkuj i Jedź", trasy rowerowe czy kwestie dotyczące edukacji to priorytetowe kierunki rozwoju ważne z punktu widzenia całej metropolii - mówił Mariusz Frankowski, radny Warszawy.Inwestycje Warszawy i podwarszawskich gmin realizowane są między innymi dzięki funduszom europejskim o wartości ponad 700 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

"Ta specjalna pula unijnych pieniędzy pomaga samorządom z metropolii warszawskiej w kształtowaniu ważnych dla mieszkańców aspektów życia, takich jak transport publiczny, edukacja czy rozwój gospodarczy" - podkreślają urzędnicy ratusza. Wskazują, że Warszawa poszerza terytorialnie i pogłębia merytorycznie współpracę z gminami metropolii.

Podsumowanie inwesycji z funduszy unijnych
mat.prasowe

Nowy podział Mazowsza

Od 1 stycznia 2018 roku nastąpił podział województwa mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne poziomu NUTS2. Wydzielono NUTS "warszawski stołeczny" w skład którego weszło 70 gmin: miasto stołeczne Warszawa wraz z dziewięcioma około warszawskimi powiatami (grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim oraz wołomińskim).

"Wewnętrzne zróżnicowanie metropolii warszawskiej nie stanowi bariery dla solidarnego i efektywnego zarządzania tym obszarem, tworzy natomiast jego ważny zasób" - przekonują urzędnicy.

CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJACH ROWEROWYCH ZREALIZOWANYCH Z FUNDUSZY UNIJNYCH:

Gminy metropolitalne realizują ponad 300 km drógArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/kw/b