Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Ścieżka rowerowa połączy rondo Radosława z placem Zawiszy

Warszawa

targeoŚcieżka rowerowa będzie miała około 3,5 kilometra

Na ulicy Okopowej i Towarowej powstanie ścieżka rowerowa. Szef ZDM i pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej. poinformował, że ogłoszono przetarg na budowę około 3,5 kilometrowego odcinka, który zacznie się przy rondzie Zgrupowania AK "Radosław", a zakończy przy placu Zawiszy.

Przetarg zakłada realizację inwestycji w trybie "zaprojektuj i wybuduj". "Wybrany wykonawca będzie miał za zadanie wykonać szczegółową dokumentację budowlaną, uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i wybudować trasę - wszystko do maja 2018 r." - napisał Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej na facebooku.

Wybór wykonawcy zależeć będzie nie tylko od ceny. Dodatkowe punkty będzie można zdobyć za dbałość o zieleń, odpowiednie przeszkolenie pracowników, a także za prowadzenie strony internetowej i informowanie mieszkańców o planowanej budowie ścieżki.

Infrastruktura ma być dopasowana do jak największej liczby użytkowników, dlatego nie zdecydowano się na wydzielenie pasa rowerowego na jezdni. Jak tłumaczy pełnomocnik, nadrzędnym działaniem jest spowodowanie wzrostu ruchu rowerowego.

"Pas rowerowy na 3-pasmowej arterii to nie jest infrastruktura przyjazna rowerzystom i nie przekona osób obecnie niejeżdżących do przesiadki na rower. Wymagałby zmiany przekroju obu ulic i ich przebudowy której koszty wielokrotnie przekroczą budowę drogi dla rowerów." - tłumaczył pełnomocnik.

Trasa powinna powstać do maja 2018 roku. Do tego czasu wykonawca powinien wykonać szczegółową dokumentację budowlaną, uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i wybudować trasę.

Świecąca nocą ścieżka rowerowa wymyślona w Pruszkowie"

Świecąca nocą ścieżka rowerowa to dzieło polskich naukowców
TPA Pruszków

md/pm