Ścieżka rowerowa na Łazienkowskim? Ratusz: to zależy od skali remontu

Warszawa

Maciej Wężyk /tvnwarszawa.plCzy na moście Łazienkowsim powstanie ścieżka rowerowa?

- Na Łazienkowskim powinna powstać droga rowerowa - uważają rowerzyści i przekonują, że trzeba ją zbudować w czasie generalnego remontu mostu. Ratusz pomysłu nie odrzuca, ale nieco studzi zapał pomysłodawców: - Za wcześnie na takie plany.

Wciąż nie wiadomo, czy most Łazienkowski będzie wymagał generalnego remontu, ale jeśli tak się stanie, może on potrwać nawet dwa lata. Ale są tacy, którzy starają się znaleźć dobrą stronę planowanych prac.

- Przy okazji remontu można by wybudować na moście ścieżkę rowerową - przekonują na jednym z popularnych portali społecznościowych użytkownicy rowerów. Pomysł zyskał już wirtualne poparcie ponad 2 tysięcy osób.

Ścieżka to nie jedyny postulat. "Odbudowa powinna uwzględnić znaczącą poprawę ciągów pieszych, udostępnienie mostu dla niepełnosprawnych i poprawę dostępności przystanków komunikacji miejskiej" - czytamy na stronie.

"Jak wskazują doświadczenia z ostatnich dni komunikacja piesza, rowerowa oraz komunikacja miejska powinny mieć najwyższy priorytet w naszym mieście" - dodają.

Most nieprzyjazny rowerzystom

Takiej inwestycji nie wyklucza Łukasz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej. Ma jednak kilka zastrzeżeń.

- Jeśli okaże się, że przeprawa wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu i do tego czasu nie uda się przywrócić na niej ruchu, dołożymy wszelkich starań, by dostosować most (oraz wiadukt na Agrykoli) do ruchu rowerowego - zapowiada Puchalski.

Przyznaje, że Łazienkowski jest jednym z najmniej przyjaznych mostów dla rowerzystów. Ci, którzy chcą nim przejechać na dwóch kółkach, muszą najpierw pokonać wysokie schody, a potem poruszać się po wąskim chodniku.

W dyskusję nad potrzebą budowy nowej drogi rowerowej włączył się także Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. - Przed pożarem planowaliśmy poszerzenie chodników, aby połączyć szlaki rowerowe po obu stronach Wisły - przypomniał.

jk/r