Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Ścieżka kończy się schodami. Zlikwidują rowerowy absurd

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plRowerzyści nie będą już dźwigać swoich pojazdów

Drogowcy zlikwidują przejście podziemne przy rondzie Zesłańców Syberyjskich, które dziś jest zmorą wszystkich rowerzystów jeżdżących między Wola a Ochotą. W przyszłym roku zostaną wyznaczone przejścia naziemne, dzięki którym nie będzie trzeba już nosić roweru po schodach.

Dziś ścieżka rowerowa urywa się tuż przed rondem.

- Chcemy, by w przyszłym roku rondo Zesłańców Syberyjskich stało się bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Ogłosiliśmy przetarg na wyznaczenie brakujących przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów: przez północny wlot al. Prymasa Tysiąclecia oraz północną jezdnię Al. Jerozolimskich – poinformował Łukasz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej, a jednocześnie dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Plan zakłada również likwidację istniejących przejść podziemnych, które stracą rację bytu. - Wstępne analizy wykazały, że zmiany są możliwe bez strat dla kierowców – dodał Puchalski.

Pod koniec roku ma być gotowy szczegółowy projekt zmian. Jego realizację zaplanowano na 2017 rok.

Planują ścieżkę do pl. Zawiszy

Pełnomocnik przyznał, że schody na jednej z najbardziej uczęszczanych tras rowerowych w mieście, to absurd. To dowód na to, jak zmieniło się podejście do rowerów w mieście na przestrzeni kilkunastu lat. "Gazeta Stołeczna" przypomina, jak podczas otwarcia przebudowanego w 2003 roku ronda, ówczesna wiceprezydent Warszawy Dorota Safjan mówiła rowerzystom: "Jesteście młodzi, to możecie 10 metrów znieść rower". ZDM planuje w najbliższym czasie także przebudowę drogi rowerowej w al. Prymasa Tysiąclecia i budowę tejże w Al. Jerozolimskich na odcinku od ul. Grzymały-Sokołowskiego do pl. Zawiszy. - Oba będziemy zgłaszać do dofinansowania z UE – podają drogowcy.

Rowerzyści pojadą górą | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Rowerzyści pojadą górą | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Rowerzyści pojadą górą | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

b/ec