Schody ze stalowym gorsetem. "Wybraliśmy optymalną metodę"

Warszawa

| Fakty TVNfot. NCS

Wiadomo już, jak i kiedy zostaną naprawione schody na Stadionie Narodowym. - Wybraliśmy optymalne rozwiązanie – przekonuje Karolina Szydłowska, rzeczniczka ALPINE - PBG SA - Hydrobudowa Polska SA.

- Schody zostaną usztywnione stalowym gorsetem. Dotyczy to 15 ciągów schodów – wyjaśnia Szydłowska. Jak ma to wyglądać? - Wykonana zostanie dodatkowa, niezależna konstrukcja stalowa. Trwają rozmowy z potencjalnymi wykonawcami tych robót oraz z projektantem - tłumaczy.

Trzy opcje

Opcja stalowego gorsetu została wybrana z trzech, jakie główny wykonawca przedstawił inwestorowi – Narodowemu Centrum Sportu.

- Wybrana metoda spełnia funkcje konstrukcyjne i wymagania architektoniczne oraz kwestie bezpieczeństwa - zapewnia rzeczniczka głównego wykonawcy i dodaje, że to rozwiązanie nie wpłynie znacząco na wygląd stadionu.

Podobnego zdania jest Janusz Kubicki, członek zarządu NCS ds. wykonawczych.

- Za taką metodą naprawy opowiedzieli się także niezależni eksperci z Politechniki Warszawskiej. Nie będzie żadnej prowizorki. Słupy podpierające schody i żelbetowa belka, na których zamocowane są biegi, zostaną obudowane stalowym płaszczem. Plany przewidują, że prace rozpoczną się 1 lipca i będą równocześnie prowadzone przy 3-4 biegach - wyjaśnił w rozmowie z tvn24.pl.

Jak dodał, architekci już pracują nad rozwiązaniem, które sprawi, że schody obudowane konstrukcją nie będą się niemal różnić od tych, które wsparcia nie potrzebują.

Właściwe prace rozpoczną się za kilka tygodni, bowiem do tego czasu trzeba wykonać szereg prac projektowych, architektonicznych i analiz technicznych. W wykonanie stalowych elementów i ich montaż zaangażowanych będzie kilka firm, a wszystkie prace, których wartość Kubicki ocenił na ponad 10 mln złotych, prowadzone będą na koszt wykonawcy. Wszelkie koszty naprawy poniesie wykonawca.

Do 15 września

We wtorek wieczorem konsorcjum Alpine - Hydrobudowa - PBG doszło w tej sprawie do porozumienia z Narodowym Centrum Sportu, które zarządza stadionem.

Porozumienie zakłada "warunki i terminy zakończenia inwestycji". Przewiduje, że w konsorcjum, które buduje stadion, wiodącą rolę przejmie Hydrobudowa. Zmiana lidera ma przyczynić się do zwiększenia efektywności prac m.in. "poprzez zmiany w kierownictwie budowy i zaangażowanie dodatkowych sił wykonawczych".

Prace naprawcze schodów mają się zakończyć do 15 września, przy czym obciążenia próbne zostaną zakończone do 30 września. Wszelkie koszty naprawy poniesie wykonawca.

Do końca czerwca mają z kolei zostać wprowadzone zmiany w organizacji placu budowy. Miesiąc dłużej potrwa naprawa dylatacji stropów i ścian.

par