Schody czy zebry? Co wybierają piesi na Targowej

Warszawa

zielone mazowszeWyniki badań Zielonego Mazowsza

- Jeżeli piesi mają wybór, zdecydowanie wolą korzystać z przejść w poziomie jezdni niż z podziemnych– taką konkluzję wysnuli społecznicy z Zielonego Mazowsza po przeprowadzeniu badań ruchu pieszych na skrzyżowaniu Targowej z Ząbkowską i Okrzei.

Przejścia naziemne na tym skrzyżowaniu pojawiły się jesienią 2014 roku, w ramach porządkowania terenu po budowie drugiej linii metra. Była to inicjatywa społeczna. "Należy jednak podkreślić, że społeczny projekt został zrealizowany tylko częściowo - wyznaczono 3 z 4 przejść dla pieszych, nie wyznaczono żadnego przejazdu dla rowerzystów" – informuje Zielone Mazowsze. Zebry nie wymalowano przez Targową od strony Dworca Wileńskiego.

Społecznicy przeprowadzili badanie ruchu pieszych w czwartek 14 stycznia między godziną 17 a 18. Wolontariusze obserwowali ruch z 10 miejsc pomiarowych.

Wolimy klasyczne zebry

Jak czytamy w raporcie sporządzonym po badaniu, piesi wolą korzystać z klasycznych zebr, niż przejść podziemnych. "W przypadku przejścia przez ul. Ząbkowską drogę naziemną wybrało 92 proc. osób, w przypadku przejścia przez Okrzei 94 proc." – głosi raport.

Również osoby korzystające z przystanków tramwajowych zdecydowanie preferują przemieszczanie się drogą naziemną. "81 proc. spośród wszystkich wsiadających do tramwajów oraz 90 proc. spośród wszystkich wysiadających skorzystało z przejść naziemnych, by dostać się na przystanek tramwajowy lub go opuścić" – informuje Zielone Mazowsze.

Inaczej przez Targową

Badanie wykazało, że w przypadku pieszych przechodzących przez całą ulicę Targową, taka sama liczba osób wybiera przejścia podziemnej i naziemne.

"Różnicę najprawdopodobniej można wyjaśnić brakiem przejścia naziemnego przez północne ramię skrzyżowania (wiele osób, pomimo niedogodności korzystania z przejścia podziemnego woli wybrać ten wariant, niż chodzenie na około przez trzy ramiona skrzyżowania) oraz niekorzystnym dla pieszych ustawieniem sygnalizacji świetlnej (trudno przejść przez ul. Targową w jednym cyklu)"– tłumaczą autorzy badania.

Sukces, ale można zrobić więcej

Aktywiści uznają za sukces, wyznaczenie naziemnych przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Targowej z Ząbkowską i Okrzei. Jednak wskazują na dalsze prace, które mogą poprawić sytuację pieszych na tej "krzyżówce", między innymi: wyznaczenie brakującego przejścia przez Targową.

Miasto zaczyna lubić "zebry"

Władze miasta powoli zaczynają się przekonywać do malowania klasycznych zebr na ważnych skrzyżowaniach. Naziemne przejścia dla pieszych mają powstać m.in.: przy Rondzie Czterdziestolatka a także u zbiegu Al. Jerozolimskich i Emilii Plater.

W przyszłości takie rozwiązanie może się pojawić także na Rondzie Dmowskiego.

Z powodzeniem "zebry" wyznaczono też przy Złotych Tarasach i na pl. Na Rozdrożu.

W styczniu pisaliśmy, że są plany by całkowicie zmienić przestrzeń na Targowej:

Targowa pół roku po otwarciu
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

jb/