Scheda po Londynie: ile skapnie Warszawie?

Warszawa

ShutterstockWarszawa wśród najlepszych stolic biznesu

Mamy niskie czynsze i niskie podatki, co daje nam szanse na przyciągnięcie przedsiębiorców, którzy po Brexicie będą wyprowadzać się z Londynu i szukać sobie nowego miejsca w Europie - takie wnioski można wyciągnąć z rankingu europejskich miast biznesu przygotowanego przez firmę Savills.

W związku z zapowiedziami brytyjskich spółek o przenoszeniu części personelu na kontynent, w Europie zaczyna się rywalizacja o to, które miasto przyciągnie do siebie międzynarodowe korporacje. Firma doradcza Savills przyrównała do Londynu jedenaście europejskich metropolii, które mają na to największe szanse. Pod lupę wzięto: Paryż, Mediolan, Dublin, Amsterdam, Moskwę, Brukselę, Sztokholm, Madryt, Frankfurt, Berlin i właśnie Warszawę.

Warszawa w czołówce

Stolica Polski wypadła nieźle. Zajęła pierwsze miejsce pod względem najniższych kosztów, jakie pracownik musi przeznaczyć na zakwaterowanie oraz jakie pracodawca ponosi, by wynająć powierzchnię biurową. Jesteśmy też w czołówce miast, które - według firmy Savills - mają najkorzystniejsze przepisy podatkowe. Ustępujemy miejsca jedynie Londynowi i Dublinowi.

"Warszawa zdecydowanie dominuje, ze wzrostem o 123 proc. pomiędzy 2006 a 2016 rokiem, pod względem najwyższego przyrostu wartości dodanej brutto (GVA) w sektorze finansowym. Pod względem wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) ze wzrostem 34 proc. od 2008 roku Warszawa zajmuje drugie miejsce w Europie za Dublinem" - czytamy w raporcie.

Eksperci sprawdzili też przyrost osób zdolnych do pracy. Warszawa plasuje się mniej więcej pośrodku stawki. Według badaczy, w perspektywie najbliższych 10 lat wzrośnie on o 4 proc. To więcej niż w Paryżu (2 proc.) czy Frankfurcie (1 proc.), ale za to znacznie mniej niż w Amsterdamie (8 proc.) czy Dublinie (14 proc.).

Podobnie wygląda sytuacja ze znajomością języka angielskiego, co z punktu widzenia międzynarodowych korporacji jest bardzo ważne. W Polsce język ten zna 37 proc. populacji w całym kraju. Co ciekawe, wskaźnik ten jest tylko o 2 proc. niższy niż we Francji i o 15 proc. wyższy niż w Hiszpanii, ale nadal to znacząco gorszy wynik od Holandii (90 proc.) czy Szwecji (86 proc.).

Biurowe zagłębia

Według Savills, Warszawa oferuje atrakcyjne czynsze w ścisłym centrum. Dla wielu firm, m.in. kancelarii prawnych czy instytucji finansowych, taka lokalizacja jest jednym z priorytetów przy wyborze siedziby. "Co istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, perspektywy dla Warszawy są optymistycznie i zakładają, że w najbliższym czasie poziom czynszów pozostanie stabilny" - przekonują analitycy.

Najdroższe stolice to Londyn, gdzie czynsz za metr kwadratowy powierzchni biurowej w rejonie centrum wynosi ponad 130 euro miesięcznie, a także Sztokholm i Moskwa, gdzie wynajęcie biura wiąże się z kosztem odpowiednio około 53 i 52 euro. W Warszawie natomiast czynsz w ścisłym centrum kształtuje się na poziomie 23 euro miesięcznie. Spośród 12 miejscowości analizowanych w raporcie pod względem cenowym Warszawa konkuruje przede wszystkim z Brukselą i Berlinem, które oferują najbardziej zbliżone stawki czynszowe do Polski.

Wioletta Wojtczak z Savills zwraca uwagę też, że Warszawa jest stosunkowo nowym rynkiem obiektów biurowych. Większość powstała zaledwie w ciągu ostatnich 15 lat. Dodaje, że oprócz stosunkowo niskiego czynszu, tym bardziej pozytywnie zaskakuje wysoka jakość i nowoczesność tych obiektów. - Duża liczba projektów w budowie sprawia, że nasza stolica jest gotowa w dość krótkim czasie przyjąć napływ nowych firm, które chciałyby przenieść do nas część swoich operacji biznesowych - uzupełnia Wojtczak.

Amsterdam drugim Londynem

Mimo dobrych wyników to nie Warszawa ona jest liderem pogoni za Londynem. Wyprzedzają ją Amsterdam, Dublin, Madryt, Frankfurt i Paryż. Analitycy podkreślają jednak, że szanse stolicy są spore. Przewidują, że poszczególne firmy stacjonujące obecnie w stolicy Wielkiej Brytanii będą dobierały lokalizacje indywidualnie, w zależności od czynników, które są dla nich najważniejsze.

Widok z Warsaw SpireTVN24
wideo 2/4