Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Scena w sercu miasta i "miliony" na półkach. Przygotowania do WOŚP

Warszawa

TVN24Przygotowania do WOŚP

Trwa budowa sceny, na której już wkrótce wystąpią m.in. Enej czy Happysad, a przede wszystkim odbędzie się 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do imprezy pozostało 11 dni.

Przed Pałacem Kultury i Nauki ruszyła budowa finałowego miasteczka. Za niecałe dwa tygodnie w tym miejscu na charytatywnym koncercie zgromadzą się tysiące ludzi, by posłuchać muzycznych gwiazd i - jak co roku - zobaczyć Światełko do Nieba.

"Absolutny fenomen"

- Gramy nie tylko w Polsce, ale gramy w kilkudziesięciu miejscach na całym świecie i to jest absolutny fenomen - przypomina Jerzy Owsiak, organizator akcji. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jednak to nie tylko huczna finałowa impreza, ale też licytacje, dlatego w siedzibie WOŚP przygotowania idą pełną parą. Tam na niepozornych półkach leżą przedmioty warte tysiące, a nawet miliony złotych.- W tym momencie mamy 8 tys. aukcji. Można tam znaleźć wiele książek od sportowców, od kucharzy - mówi Marlena Kuczko ze sztabu.Wśród przedmiotów na aukcji zobaczymy piłki polskich szczypiornistów, rakietę Agnieszki Radwańskiej czy kask Mai Włoszczowskiej - wszystko to oczywiście z autografami. Na zapleczu leży też prawdopodobne najcenniejsza sportowa zdobycz minionego roku: podpisana przez Roberta Lewandowskiego koszulka Bayernu Monachium. W wielkiej orkiestrze biorą udział jednak nie tylko sportowcy. Na trwających do 14 lutego aukcjach dostępne są także sukienka ostatniej Miss Polonia czy mundur generała Różańskiego z ćwiczeń Anakonda 2016. Do akcji dołączyła również para prezydencka. Wylicytować można spinki prezydenta Andrzeja Dudy i słynne zdjęcie pierwszej damy ze Światowych Dni Młodzieży.

Rekordowe sumy

25. finał WOŚP odbędzie się 15 stycznia. Jego celem będzie zbiórka pieniędzy na sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

Fundacja szacuje, że pieniądze do puszek będzie zbierać 120 tys. wolontariuszy na całym świecie. W ostatnim Finale WOŚP zebrała ponad 72 mln 696 tys. 501 zł - to absolutny rekord.

Fundacja z roku na rok zbiera większe sumy, tym razem jednak udało się zebrać prawie 20 mln zł więcej niż rok wcześniej (w 2015 r. było to ponad 53 mln zł). Temat 24. Finału WOŚP brzmiał: "Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów".

W sumie w ciągu 24 Finałów WOŚP zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny ponad 720 mln zł.

Tak wygląda główna siedziba sztabu WOŚP
TVN24

kz/mś