Sasin: ustawa metropolitalna w tym roku. Rozmowy z samorządowcami

Warszawa

PAP/Radek PietruszkaWojewoda spotkał się z samorządowcami

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiery zorganizował konsultacje z przedstawicielami gmin wymienionych w dotychczasowej propozycji PiS dotyczącej utworzenia metropolii warszawskiej. Wcześniej wojewoda spotkał się z wiceprezydentem Olszewskim. Z kolei Jacek Sasin zapowiedział, że ustawa powstanie do końca roku.

Olszewski relacjonował po spotkaniu, że podczas rozmowy u wojewody apelował o przełożenie czwartkowych konsultacji z samorządowcami. Przypomniał że w czwartek Rada Warszawy zajmuje się budżetem miasta.

Rozmowa musi być normalna, spokojna

W rozmowach obok wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego uczestniczyli między innymi włodarze Legionowa i Podkowy Leśnej. Wspólnie zaapelowali o spokojny dialog i więcej konsultacji w sprawie tworzenia stołecznej metropolii. Zdaniem Olszewskiego, projekt nowej ustawy dla Warszawy powinien przygotować rząd, nie posłowie PiS.

- My absolutnie nie wykluczamy pogłębiania, szukania rozwiązań współpracy metropolitalnej, a zakładamy, że ta rozmowa musi być normalna, spokojna - podkreślił wiceprezydent Warszawy. Zarzucił wojewodzie, że nie traktuje samorządowców w sposób partnerski. Olszewski poinformował również, że podczas spotkania z Sipierą zwrócił się o to, by to rząd, a nie posłowie PiS, przygotował i przedstawił projekt ustawy w sprawie metropolii warszawskiej. Przypomniał, że podobna ustawa dla Śląska - uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm, którą teraz zajmuje się Senat - byłą inicjatywą rządu Beaty Szydło. - Naprawdę nie widzimy powodu dlaczego pan wojewoda i pan poseł Jacek Sasin nie mogą przekonać swoich kolegów posłów żeby nie traktować Warszawy i metropolii warszawskiej jako gorszy sort. Chcemy być traktowani tak samo - podkreślił wiceprezydent Warszawy. Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski (PO) ocenił, że zwołane przez Sipierę konsultacje jako "fasadowe". Jak mówił, do tej pory - mimo wcześniejszych próśb i pytań - nie otrzymał od wojewody żadnych analiz finansowych dotyczących zmian granic stolicy. - Tych analiz po prostu, wydaje mi się, że nie ma - dodał samorządowiec.

"I wszyscy będą piękni, młodzi i bogaci"

W jego ocenie, projekt PiS zmierza do stworzenia "kolejnej biurokratycznej struktury". - W Polsce mamy bardzo dużo biurokracji, bo jest samorząd gminny, powiatowy, wojewódzki. Jest mnóstwo administracji i jeszcze czapa aglomeracyjna - mówił Smogorzewski.

Za oszustwo uznał zapowiedzi autorów projektu PiS, że rozwiąże on np. problemy komunikacyjne ościennych gmin. - Mówi się mieszkańcom, że przybędzie autobusów, przybędzie pieniędzy i wszyscy będą piękni, młodzi i bogaci - ironizował prezydent Legionowa. On również, podobnie jak Olszewski, przekonywał że metropolia jest potrzebna, jednak prawo w tej sprawie nie powinno być "robione na wariata, na kolanie". Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński zarzucił wojewodzie "próbę upolitycznienia" czwartkowego spotkania, które - w jego ocenie - przypominało "zebranie partyjne". Pierwsze spotkanie u wojewody mazowieckiego z samorządowcami ws projektu dot. ustroju Warszawy odbyło się na początku lutego. Poseł PiS zadeklarował wówczas gotowość do prac nad projektem ustawy, w których mieliby brać udział także samorządowcy zainteresowanych gmin i zapowiedział, że odbędą się kolejne konsultacje.

"Ustawa jeszcze w tym roku"

Ustawa w sprawie metropolii warszawskiej powinna być uchwalona do końca tego roku, aby jej przepisy mogły zafunkcjonować przed wyborami samorządowymi - powiedział poseł PiS Jacek Sasin po czwartkowych rozmowach z samorządowcami z Mazowsza.

- Realnie, żeby ta ustawa mogła zafunkcjonować w kontekście wyborów samorządowych, to ona musi skutecznie wejść w życie przed końcem tego roku. Ponieważ mówimy nie tylko o samym fakcie wyborczym, ale też o konieczności pewnego zakresu czasowego przygotowania takich zmian - mówił Sasin na konferencji prasowej po spotkaniu.

Wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku.

- Te kilka miesięcy jest niezbędne - podkreślił poseł PiS. - Zakładam, że koniec tego roku to jest ten najdalszy moment, kiedy ta ustawa powinna być uchwalona - dodał.

Sasin wraz z wojewodą mazowieckim poinformowali, że w połowie przyszłego tygodnia powinny ruszyć dalsze konsultacje dotyczące projektu ustawy autorstwa PiS. Konsultacje mają potrwać co najmniej półtora miesiąca, a do wakacji powinna zakończyć się ich ocena.

Wojewoda unieważnił też uchwałę o referendum:

Wojewoda unieważnił uchwałę o referendum
TVN24

PAP/kz/mś