Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Sasin ponaglał ratusz w sprawach związanych z reprywatyzacją"

Warszawa

TVN24O dokumentach mówi rzecznik ratusza

Poseł PiS Jacek Sasin, będąc wojewodą mazowieckim ponaglał urząd miasta w sprawie zwrotu nieruchomości i wypłaty odszkodowań – twierdzi rzecznik ratusza. We wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz opublikowała dokument w tej sprawie.

- To jest ponaglenie, które urząd miasta otrzymał w 2007 roku od wojewody mazowieckiego Jacka Sasina. Pisał wtedy, że powinniśmy w szybszym tempie wydać decyzję odszkodowawczą za jedną z działek znajdującą się przy ul. Młynarskiej, właśnie w kontekście dekretu Bieruta – informuje Bartosz Milczarczyk.

- To była jedna z nieruchomości, w przypadku której pan Jacek Sasin uznał, że urząd zbyt długo pracuje, aby podjąć decyzję o odszkodowaniu. Zbyt długo weryfikuje dokumenty. Takich pism było więcej. Dotyczyły zarówno kwestii odszkodowawczych, jak i samego oddawania nieruchomości – dodaje rzecznik.

Jego zdaniem, w świetle tych dokumentów "trudno uznać, że pan poseł Sasin jest najlepszym recenzentem kwestii reprywatyzacyjnych".

Mamy na to dokumenty

Jacek Sasin był wojewodą mazowieckim od lutego do listopada 2007 roku.

O dokumentach ponaglających ratusz do wydawania decyzji mówił już w sobotnim programie "Fakty po faktach" wiceprezydent Witold Pahl. Oprócz działki przy Młynarskiej, ponaglenia te miały dotyczyć m.in. nieruchomości położonych przy ul. Wolskiej i Wałbrzyskiej. – Mamy wszystkie dokumenty w tych sprawach – zapewniał Pahl.

Drugim gościem sobotniego programu był właśnie Sasin. Poseł PiS zarzucał wiceprezydentowi, że wszystkie działania ratusza odejmowane w ramach uciszenia afery reprywatyzacyjnej są "pozorne i nieskuteczne".

- Pani Gronkiewicz-Waltz wysłała do prokuratury zawiadomienie, dotyczące wszystkich spraw reprywatyzacyjnych, jakie miały miejsce w Warszawie. Prokurator poprosił, żeby ratusz w określonym terminie uzupełnił dokumentację. Zabrakło odpowiedzi, co oznaczało, że sprawę prokurator musiał umorzyć. Tak działacie, na pokaz a nie żeby coś wyjaśnić – punktował polityk PiS.

PiS apeluje o dymisje Pahla

Sasin otwarcie domagał się również dymisji samego wiceprezydenta Pahla (pracującego w ratuszu od miesiąca). Wszystko przez krytykę komisji weryfikacyjnej PiS ds. reprywatyzacji.

Na jednej z konferencji prasowej Pahl przyznał, że taka komisja nie rozwiąże problemu. Określił ją jako "nadsąd, inkwizycję i palenie na stosie politycznych przeciwników".

Zdaniem polityków PiS, krytyczne słowa wiceprezydenta o komisji świadczą o tym, że nie jest on zainteresowany, by warszawiacy odzyskali nieruchomości.

CZYTAJ WIĘCEJ: PiS chce dymisji wiceprezydenta:

PiS apeluje o odwołanie wiceprezydenta
TVN24

kw/r