Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Sasin krytycznie o referendum: jest przedwczesne

Warszawa

TVN24Jacek Sasin o referendum

Referendum jest przedwczesne, a zadane w nim pytanie nie odnosi się do intencji PiS - powiedział Jacek Sasin. Poseł PiS w rozmowie z TVN24 zapewnił, że projekt zmian w ustroju Warszawy nadal jest w Sejmie, ale nie będzie procedowany dopóki nie zostanie omówiony ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

- Dopiero zaczynamy pracę, więc trudno robić referendum. Po drugie, pytanie referendalne nie odnosi się w ogóle do naszego projektu ani jakichkolwiek zamierzeń i intencji, więc ono jest w próżni - przyznał polityk PiS pytany o decyzję Rady Warszawy w sprawie rozpisania referendum dotyczącego zmian granic stolicy.

Zapowiedź konsultacji

Na pytanie reporterki TVN 24 Katarzyny Drozd, dlaczego PiS wycofał projekt, Sasin odpowiedział krótko: bo będziemy go konsultować. - On jest w Sejmie. Natomiast póki nie będzie w takim stanie, że nie będziemy mogli powiedzieć, że jest skonsultowany i omówiony ze wszystkimi stronami, do tego czasu nie będzie procedowany w parlamencie - wyjaśnił.

Poseł PiS krytycznie odniósł się też do komentarza polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego, jakoby dyspozycje dla wojewody, co zrobić z referendum, przychodziły z Nowogrodzkiej, gdzie mieści się siedziba Prawa i Sprawiedliwości.

- PSL odzwierciedla tymi słowami, co działo się w czasach PO i PSL. Wojewoda jest organem powołanym do tego, żeby oceniać prawidłowość aktów prawnych wydawanych przez samorząd i będzie takiej prawnej oceny dokonywał - zapewnił Sasin.

Co z referendum?

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, mimo że Rada Warszawy zdecydowała o przeprowadzeniu referendum (ma się ono odbyć 26 marca), to ostateczna decyzja leży jednak w rękach wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. To właśnie on - jako organ wyższego rzędu w stosunku do rady miasta - musi ocenić uchwałę pod kątem prawnym.

Politycy PO zapewniają, że uchwała jest zgodna z prawem, a referendum "i tak się odbędzie". - Jeśli wojewoda ją uchyli, zdecydują o tym pobudki polityczne (wojewoda jest z PiS - red.), ale na pewno nie proceduralne - przekonywał wczoraj przewodniczący klubu radnych PO Jarosław Szostakowski.

Co z referendum?
TVN24

kw/pm