Sasin konsultuje metropolię. Ankieta wzbudza wątpliwości

Warszawa

TVN24PiS konsultuje metropolię warszawską

W miniony piątek, tuż przed legionowskim referendum zaczęły się konsultacje projektu ustawy o metropolii warszawskiej. Mają potrwać do połowy kwietnia. Ankieta, którą proponują politycy PiS, koncentruje się na pozytywnych aspektach zmian.

- Dzisiaj rozpoczynamy szerokie konsultacje społeczne związane z ideą metropolii warszawskiej. Będą polegały na zebraniu informacji jak powinna, według mieszkańców Warszawy i okolicznych gmin, wyglądać metropolia, która służyłaby zrównoważonemu rozwojowi aglomeracji - poinformował w piątek, podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Jarosław Krajewski.

Jak zaznaczył, trwają już rozmowy z samorządowcami, w których bierze udział wojewoda mazowiecki. - Dla nas najistotniejszy jest głos mieszkańców metropolii warszawskiej - podkreślił Krajewski.

Dodał, że opinie na temat zmian będę zbierane przez stronę internetową i umieszczoną na niej ankietę, a także podczas bezpośrednich spotkań z mieszkańcami. Na stronie znajdą się informacje na temat terminów i miejsc, w których będzie można spotkać wolontariuszy.

Pytania sugerują

Ankieta i pytania mogą budzić wątpliwości. Już pierwszy slajd ciężko uznać za neutralny, bo zawiera zdanie, że "projekt zmian Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy może pozytywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie mieszkańców". Nie ma słowa o protestach i głosach krytyki, jakie budzą plany partii rządzącej.

Podobnie brzmią nawet niektóre pytania. Można odnieść wrażenie, że naprowadzają na odpowiedź popierającą zmiany. Chociażby w kwestii pieniędzy: "Utworzenie Metropolii Warszawskiej oznacza dodatkowe środki z budżetu państwa na realizację jej zadań. Czy Twoim zdaniem przyniesie to korzyści mieszkańcom tego obszaru?" – brzmi jedno z nich.

Pojawiają się sugestie, że po zmianach będzie zmniejszona biurokracja, a także poprawi się jakość życia mieszkańców. Dopiero na końcu pojawia się pytanie, czy "chciałbyś / chciałabyś aby Twoja gmina znalazła się w obszarze Metropolii Warszawskiej?".

Później eksperci

Jacek Sasin powiedział, że konsultacje są zaplanowane do połowy kwietnia, a uwagi zebrane w ich trakcie będą przekazane do ekspertów pracujących przy Narodowym Centrum Samorządu Terytorialnego.

- Tam będą stworzone rekomendacje do założeń zapisów ostatecznego projektu. Będzie on poprawioną wersją projektu, który został złożony przez naszych posłów w parlamencie - zaznaczył poseł.

Sasin podkreślił, że PiS przyjmuje stanowisko, że obecnie "wystarcza" wydzielenie statystyczne Warszawy od Mazowsza, które już się dokonało. - Każdy inny podział województwa dzisiaj wiązałby się z olbrzymimi problemami na poziomie wykorzystania aktualnego budżetu funduszy europejskich - powiedział poseł.

Przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin, w tym: w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Samorządowcy rozmawiali o poszerzeniu Warszawytvn
wideo 2/16

PAP/ran/b/r