Sasin: Gronkiewicz-Waltz zamknięta na dialog

Warszawa

TVN 24Jacek Sasin kandydat PiS na prezydenta Warszawy

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jacek Sasin zaapelował w sobotę do premier Ewy Kopacz, by skłoniła urzędującą prezydent Warszawy do udziału w debacie przedwyborczej. Jego zdaniem Hanna Gronkiewicz-Waltz unika konfrontacji z pozostałymi kandydatami na fotel prezydenta miasta.

Sasin spotkał się w sobotę z kandydatami PiS do Rady Warszawy, rad dzielnic i sejmiku wojewódzkiego. Jak mówił, urzędująca prezydent stolicy odmawia wszelkich debat.

- Nie chce spotkać się z żadnym ze swoich kontrkandydatów. Nie chce przedstawić swojego programu dla Warszawy, nie chce skonfrontować go z tym, co mają do powiedzenia inni kandydacie na urząd prezydenta stolicy - powiedział.

W sobotę wysłał też list do Ewy Kopacz. Zwracam się do Pani w tym szczególnym dniu, kiedy przejmuje Pani stery partii, stając się przewodniczącą Platformy Obywatelskiej aby wpłynęła Pani na swoją podwładną, by ta zmieniła swoje stanowisko i przystąpiła do przedwyborczej debaty ze mną i z każdym kto jest jej przedwyborczym kandydatem – czytamy w liście Sasina do Ewy Kopacz.

Napisał również, że Hanna Gronkiewicz-Waltz od początku kampanii wyborczej jest zamknięta na jakikolwiek dialog i debatę z innymi kandydatami.

List Jacka Sasina do Ewy Kopacz
materiały prasowe

Debata w drugiej turze?

Pytany o wypowiedź Sasina, rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk ocenił, że debaty mają największy sens w drugiej turze wyborów, do której przechodzi dwójka kandydatów.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz nie unika debat. Jest jednak 11 kandydatów, więc trudno o merytoryczną debatę w tak dużej grupie, a nie wypada debatować z jednymi, a z innymi nie - powiedział PAP.

ZOBACZ TEŻ WYWIAD Z SASINEM DLA TVNWARSZAWA.PL

Sasin apeluje do Kopacz

Sasin odczytał list skierowany do Ewy Kopacz, w którym zaapelował, by premier skłoniła Gronkiewicz-Waltz do udziału w debacie przedwyborczej z nim i pozostałymi kandydatami. Zaznaczył, że list kieruje do Kopacz w dniu, w którym ta przejmuje stery Platformy Obywatelskiej.

"W ostatnim czasie słyszymy z ust pani premier wiele zapewnień o potrzebie rozmowy, otwartości i dialogu przedstawicieli różnych opcji politycznych. Niestety pani słowa stoją w sprzeczności z zachowaniem kandydatki Platformy Obywatelskiej na urząd prezydenta Warszawy, która od początku kampanii wyborczej jest zamknięta na jakikolwiek dialog i debatę z innymi kandydatami" - napisał Sasin.

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy pisze, że wielokrotnie zapraszał Gronkiewicz-Waltz do publicznej konfrontacji poglądów na przyszłość Warszawy.

"Twierdzenia jej, jakoby debata z nią wyróżniała któregoś z kandydatów odbieram jako przejaw buty i arogancji władzy, z którą jak mniemam pani premier również zamierza walczyć" - napisał Sasin.

"Wielokrotnie pani premier dawała ostrymi słowami wyraz oburzeniu na brak dotrzymania właściwych standardów demokracji i tu, w Warszawie mamy kolejny taki przypadek. Uważam, że Polacy mają prawo wiedzieć, która twarz Platformy Obywatelskiej jest prawdziwa. Ta wzywająca do dialogu i debat, czy ta dialogu i debat unikająca" - czytamy w liście do premier Kopacz.

Sasin wyraził nadzieję, że do debaty przedwyborczej między kandydatami dojdzie jeszcze przed pierwszą turą wyborów.

- W przeciwnym razie, dla mnie jak i dla milionów wyborców pani słowa o otwartości, dialogu i potrzebie rozmowy pozostaną pustym, propagandowym sloganem, wymyślonym na potrzeby kampanii wyborczej - dodał.

Na sobotnim spotkaniu z kandydatami PiS w wyborach samorządowych Sasin zapowiedział, że kandydaci i on sam będą na ulicach stolicy rozmawiać z warszawiakami.

- Idziemy na ulice Warszawy. Rozmowa z ludźmi jest niezwykle ważna, tak samo jak ważne są debaty pomiędzy kandydatami. Chodzi o to, by warszawiacy, oddając głos 16 listopada, rzeczywiście wiedzieli, na jakich kandydatów i na jakie programy głosują, jakie pomysły na Warszawę mają poszczególni kandydaci - powiedział Sasin.

Wybory za osiem dni

O fotel prezydenta Warszawy ubiega się 11 kandydatów. Są to: starająca się o reelekcję Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO), kandydat PiS Jacek Sasin, Sebastian Wierzbicki z SLD Lewicy Razem, rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek startujący z list własnego komitetu, Przemysław Wipler z Nowej Prawicy, kandydatka Zielonych Joanna Erbel, Agata Nosal-Ikonowicz z komitetu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. Kandydatów wystawiły również komitety wyborcze: Demokracji Bezpośredniej - Andrzeja Gorayskiego, Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej - Piotra Guziała, Wspólnoty Patriotyzm Solidarność - Zbigniewa Wrzesińskiego, Warszawy dla Rodziny - Mariusza Dzierżawskiego.

Sasin twierdzi, że Lech Kaczyński był wielkim prezydentem Warszawy i chciałby mu dorównać:

W czym jestem lepszy od Hanny Gronkiewicz-Waltz?
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

kś, PAP