Sasin chce uchwał rady miasta o budowie pomników smoleńskich

Warszawa

| tvn24Wniosek Sasina w sprawie pomników smoleńskich

Poseł PiS Jacek Sasin zwrócił się do prezydent stolicy o przygotowanie i przedłożenie Radzie Warszawy uchwał dotyczących wzniesienia pomnika Lecha Kaczyńskiego, w osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza oraz pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na skwerze ks. Twardowskiego.

Sasin w środę w mediach społecznościowych zamieścił dwa wnioski skierowane do Rady Warszawy za pośrednictwem prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W obu pismach Sasin występuje w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomników: śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii smoleńskiej 2010 r. Pisma datowane są na 7 czerwca, a wpłynęły do kancelarii urzędu miasta 9 czerwca.

Jeden to wniosek o przygotowanie i przedłożenie Radzie Warszawy projektu uchwały o wzniesieniu pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego, drugi dotyczy przygotowania i przedłożenia Radzie Warszawy projektu uchwały o wzniesieniu pomnika ofiar tragedii smoleńskiej 2010 r.

Pomnik prezydenta

"Zwracam się do pani prezydent o przygotowanie i przedłożenie Radzie Miasta Stołecznego Warszawy projektu uchwały w sprawie wzniesienia pomnika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, usytuowanego w osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza przy zbiegu z ulicą Krakowskie Przedmieście" - napisał w pierwszym piśmie Sasin.

W piśmie obszernie przypomniał życiorys Lecha Kaczyńskiego m.in. to, że był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, ministrem sprawiedliwości, prezydentem Warszawy i prezydentem Polski. "Jego wieloletnią, pełną sukcesów służbę na rzecz dobra publicznego przerwały dopiero tragiczne wydarzenia 10 kwietnia 2010 r." - pisze Jacek Sasin.

"Jako Społeczny Komitet Budowy Pomników stoimy na stanowisku, że śp. Lech Kaczyński powinien zostać godnie upamiętniony w przestrzeni publicznej Warszawy, miasta, którego był prezydentem, a które jest stolicą naszego kraju" - podkreślił Sasin.

Jego zdaniem najlepszym do tego miejscem jest ciąg ulicy Krakowskie Przedmieście "jako przestrzeń symboliczna, w której zbierali się Polacy w dniach wielkiego narodowego zjednoczenia po 10 kwietnia 2010 r."

"Z tego względu rozpisując studialny konkurs na budowę, pomnika zaproponowaliśmy lokalizację w pobliżu Pałacu Prezydenckiego, w miejscu niezabudowanym, umożliwiającym również odpowiednie zaaranżowanie najbliższego otoczenia pomnika: ciąg ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, przy zbiegu z ulicą Krakowskie Przedmieście" - napisał poseł.

Drugi pomnik przy Karowej

W drugim wniosku Sasin zwraca się do prezydent stolicy o przygotowanie i przedłożenie projektu uchwały w sprawie wyniesienia pomnika ofiar tragedii smoleńskiej 2010 r. usytuowanego w północnej części skweru im. ks. Jana Twardowskiego, przy ulicy Karowej.

Jak napisał Sasin, tragedia smoleńska 2010 r. była najtragiczniejszym wydarzeniem w powojennej historii Polski. "W związku z powyższym jako Społeczny Komitet stoimy na stanowisku, że dla godnego upamiętnienia ofiar pomnik powinien zostać wzniesiony w centrum Warszawy, stolicy naszego kraju" - dodał Sasin.

Również w tym piśmie podkreślił, że Krakowskie Przedmieście uznaje za symboliczne miejsce, w którym zbierali się Polacy w dniach wielkiego narodowego zjednoczenia po 10 kwietnia 2010 r.

"Z tego względu rozpisując studialny konkurs na budowę pomnika zaproponowaliśmy lokalizację w pobliżu Pałacu Prezydenckiego, w miejscu niezabudowanym, umożliwiającym również odpowiednie zaaranżowanie najbliższego otoczenia pomnika: północną część skweru im. ks. Jana Twardowskiego, przy ulicy Karowej (w głębi skweru, za pomnikiem Bolesława Prusa)" - napisał Sasin w imieniu komitetu budowy pomników.

W obu pismach zaznaczono, że podjęcie uchwał umożliwi podjęcie dalszych działań, m.in. wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Konkursy i zbiórka publiczna

W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik ofiar tragedii smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej. 26 maja upłynął termin zgłaszania się do konkursów. Do tego czasu wpłynęło ponad 50 zgłoszeń wpłynęło od chętnych, którzy chcą wziąć udział w konkursie na budowę pomników.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zobacz majową konferencję w sprawie pomników smoleńskich:

Jacek Sasin o konkursie na pomnikiTVN24
wideo 2/5

PAP/mś