Sasin burmistrzem Pragi Północ

Warszawa

| BBC, telegraph.co.uk, tvn24.plTVN Warszawa

Były prezydencki minister Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości został wybrany burmistrzem Pragi Północ. To trzecia - po Ursynowie i Włochach - dzielnica, w której Platforma Obywatelska straciła władzę po ostatnich wyborach.

- Moja kandydatura wyszła od samych radnych. Deklaruję współpracę ze wszystkimi - powiedział tuż po głosowaniu nowy burmistrz. Za wyborem Jacka Sasina głosowało 12 radnych. 11 poparło kandydata Platformy Obywatelskiej Marka Sitarskiego.

Sensacyjny wybór

Wynik tajnego głosowania radnych był sporą sensacją. - Oznacza to, że za wyborem Sasina głosowali nie tylko wszyscy radni PiS i Praskiej Wspólnoty Samorządowej, ale też jedna osoba z SLD albo PO - mówi jeden ze stołecznych polityków Platformy.

Kandydatami na zastępców burmistrza byli Mirosław Prokop i Paweł Zołoteńki. Jednak do głosowania nie doszło. Najpierw na wniosek PO ogłoszono 10-minutową przerwę, potem w nerwowej atmosferze sesja rady dzielnicy została przerwana. Kiedy będzie dokończona? Nie wiadomo.

- Teraz radni PO i pani prezydent będą pewnie szukać kruczków prawnych, żeby unieważnić ten wybór. Obawiam się "wariantu ursynowskiego" - komentował z kolei zaskakujący wynik głosowania jeden z radnych PiS.

Wojewoda, radny , minister

Sasin od wielu lat jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. W tegorocznych wyborach samorządowych startował do sejmiku województwa mazowieckiego. Wcześniej był zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta RP i wojewodą mazowieckim. Za rządów Lecha Kaczyńskiego w Warszawie był wiceburmistrzem Środmieścia i szefem Urzędu Stanu Cywilnego.

bako/ec/roody