Sasin atakuje Gronkiewicz-Waltz. Chce monitoringu mostów, nie tęczy

Warszawa

TVN24Jacek Sasin żąda dymisji dyrektor ZDM

Bezpłatna komunikacja, otwarcie mostu Śląsko-Dąbrowskiego przez całą dobę oraz uruchomienie trambuspasa na moście Poniatowskiego - Jacek Sasin ostro zaatakował Hannę Gronkiewicz-Waltz i zażądał dymisji szefowej Zarządu Dróg Miejskich.

W piątek poseł PiS i były kandydat na prezydenta Warszawy odniósł się do sytuacji po pożarze mostu Łazienkowskiego. Zwołał w tym celu konferencję prasową przed ratuszem.

Tęczę monitorują, a mostu nie

Sasin uważa, że do pożaru w ogóle by nie doszło, gdyby warszawskie mosty były monitorowane. - Nie rozumiem, jak taki most może być pozbawiony ochrony i monitoringu, szczególnie gdy instalacja tęczy na placu Zbawiciela, jest monitorowana całą dobę. To jest skandaliczna sytuacja - mówił.

- Ponadto dowiadujemy się, że na moście znajdują się nielegalne instalacje. Taka sytuacja nie może mieć miejsca w stolicy. W związku z tym żądamy, aby do dymisji podała się szefowa Zarządu Dróg Miejskich (Grażyna Lendzion- red.) - dodał.

Za trudną sytuację w stolicy Sasin obwinił także Hannę Gronkiewicz-Waltz, która nie spełniła wyborczych obietnic. Chodzi o wybudowanie czterech nowych przepraw przez Wisłę oraz piątej, w ramach obwodnicy stolicy.

Bezpłatna komunikacja, trambuspas

- Żądamy od prezydent przestawienia pomysłu na rozwiązanie tej sytuacji. Projektu dalej idącego, niż tylko wezwanie do przesiadki do komunikacji miejskiej, która i tak stoi w korku - powiedział.

Sam uważa, że w pilnym trybie most Śląsko-Dąbrowski powinien zostać otwarty dla kierowców przez całą dobę. - Ponadto na moście Poniatowskiego powinien być wytyczony trambuspas, oraz - przynajmniej na czas wyłączenia mostu Łazienkowskiego - powinna być bezpłatna komunikacja - wymienił.

Prezydent odpowiedziała na zarzuty

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do zarzutów na konferencji prasowej dotycząsej mostu Łazienkowskiego. Powiedziała m.in., że monitoring "nie był praktykowany na mostach (....) swojego czasu założyliśmy i zakładamy monitoring, ale on jest w celu ochrony ludzi, szybkiego zobaczenia, że np. ktoś skoczył do wody z mostu. Tylko w takim zakresie mamy monitoring, żeby jak najszybciej uratować ludzkie życie". Dodała, że monitoringu "w zasadzie nie stosuje się w celach zabezpieczenia samego mostu, konstrukcji jako takiej".

Dała do zrozumienia również, że nie zamierza zdymisjonować dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. - Jeśli chodzi o kwestię polityki personalnej, to od ośmiu lat ją prowadzę i myślę, że nie muszę tu akurat zadowalać opozycji. I nie opozycja jest odpowiedzialna za politykę personalną w ratuszu - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

A co z darmową komunikacją? - Nawet w czasie powodzi tak nie było. Jednym słowem, nie praktykujemy komunikacji darmowej - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

PAP/su/r