Saryusz-Wolski, Cimoszewicz, Biedroń. Rusza bój o europarlament

Warszawa

Partie ogłaszają kandydatówTVN24
wideo 2/2

Na dwa miesiące przed wyborami do europarlamentu klarują się listy kandydatów, na których będą mogli zagłosować warszawiacy. Wśród "jedynek" są między innymi Jacek Saryusz-Wolski, Włodzimierz Cimoszewicz czy Robert Biedroń.

Największe partie prezentują swoich kandydatów na europarlamentarzystów.

Jacek Saryusz-Wolski i Ryszard Czarnecki oraz senator Konstanty Radziwiłł otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu warszawskim. "Czwórką" na liście została posłanka Anita Czerwińska, a na piątym miejscu znalazł się poseł Zbigniew Gryglas (Porozumienie Jarosława Gowina).

Kolejne miejsca na liście zajmują posłowie: Ewa Tomaszewska i Andrzej Smirnow. Ósme miejsce przypadło warszawskiemu radnemu, wiceszefowi komisji weryfikacyjnej Sebastianowi Kalecie (Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry).

Warszawską listę zamykają: radna sejmiku mazowieckiego, aktorka Dominika Chorosińska oraz posłanka Małgorzata Wypych.

Warszawską listę kandydatów PiS do PE zaprezentował w piątek stołeczny radny Błażej Poboży. Podkreślił, że "drużyna" PiS gwarantuje, iż europosłowie tej formacji na pewno znajdą się w jednej frakcji politycznej. - Inaczej niż posłowie wybrani z list Koalicji Europejskiej - ocenił Poboży.

Cimoszewicz na czele KE

W sobotę konwencję przed majowymi wyborami planuje Platforma Obywatelska. Największa partia opozycyjna w polskim parlamencie do europarlamentu startuje w ramach Koalicji Europejskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym, Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Nowoczesną i Zielonymi."Jedynki" list zaprezentował już przed tygodniem lider PO. W Warszawie na czele listy znajdzie się były premier, były marszałek Sejmu, premier i szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz (SLD).

- Syn profesor Władysława Bartoszewskiego, Władysław Teofil Bartoszewski wystartuje z listy Koalicji Europejskiej z rekomendacji PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował z kolei w czwartek prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz. Bartoszewski znajdzie się właśnie na warszawskiej liście do europarlamentu.

Zgodnie z czwartkową zapowiedzią szefa Platformy, w przyszłym tygodniu koalicjanci mają przedstawić deklarację programową ma majowe eurowybory. Konwencja wyborcza z udziałem przedstawicieli wszystkich podmiotów tworzących koalicję zaplanowana jest wstępnie na 6 kwietnia.

Biedroń liderem Wiosny

W sobotę liderów list w wyborach do europarlamentu ma przedstawić Wiosna. Według dotychczasowych doniesień lider partii Robert Biedroń ma być "jedynką" listy tej partii w wyborach w Warszawie. Biedroń zapowiedział jednak, że nie przyjmie mandatu. Drugie miejsce na warszawskiej liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego ma zająć posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus.

Partie mają czas do 8 kwietnia na powiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Osiem dni później, 16 kwietnia, upływa termin zgłaszania list kandydatów. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYBORACH DO EUROPARLAMENTU NA TVN24.PLran/PAP/b