Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Samorządowcy przeciwko zmianom granic stolicy. Apel do premier

Warszawa

TVN24Spotkanie samorządowców

Przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z Warszawy i okolic podpisali w sobotę apel do premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z prac nad projektem ustawy metropolitalnej autorstwa PiS.

Samorządowcy spotkali się w sobotę ok. godz. 12 w Pałacu Kultury i Nauki z inicjatywy Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy; Artura Tusińskiego, burmistrza Podkowy Leśnej i Romana Smogorzewskiego, prezydenta Legionowa.

Spotkanie trwało mniej więcej godzinę. Na miejscu była Małgorzata Telmińska, reporterka TVN24.

- Samorządowcy mówili, że projekt jest końcem samostanowienia o lokalnych, małych ojczyznach - relacjonowała.

Głos podczas spotkania zabrał między innymi prezydent Legionowa. - Skoro nikt z naszych posłów, nawet posłów PiS podwarszawskich pod tą ustawą się nie podpisał, skoro Warszawę i okolice Warszawy na siłę chcą uszczęśliwiać posłowie z Nowego Sącza, z Gdyni, z całej Polski, ale nie stąd, to się pytam: o co tutaj chodzi? – pytał Roman Smogorzewski. - Niech się ktoś w końcu przyzna. Czy znowu wróciły czasy PRL, że posłowie PiS. jak komuniści wiedzą lepiej, jak my mamy żyć, jak mamy się organizować?

- Trudno jest mi dyskutować w sposób odpowiedzialny z mieszkańcami, co nas czeka. Ten projekt ustawy wymaga bardzo głębokiej analizy, bardzo poważnej debaty, wymaga szacunku dla nas, bo to my jesteśmy najbliżej mieszkańców – przekonywała z kolei Maria Batycka-Wąsik, wójt Lesznowoli.

Głos zabrał także Robert Makowski, zastępca burmistrza Wołomina. - Poselski projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który dotyczy 33 gmin i ponad 2,5 miliona osób został złożony do Sejmu bez konsultacji z obywatelami. Narusza on interesy mieszkańców stołecznych i podwarszawskich gmin. Nie możemy się zgodzić na to, by władza ignorowała głos obywateli i podejmowała za nich decyzję – stwierdził.

"Narusza ideę samorządności"

Jak poinformował wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, podpisany apel ma zostać przekazany do premier w poniedziałek. W apelu czytamy, że jego sygnatariusze zwracają się z kategorycznym żądaniem wycofania spod obrad Sejmu ustawy o ustroju m.st. Warszawy. "Rozpoczęty proces legislacji nie tylko narusza ideę samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. W tym wypadku nie została zachowana żadna forma konsultacji. Projekt ustawy jest niekonstytucyjny" - napisano w apelu. W dokumencie przypomniano, że władze 40 gmin metropolii warszawskiej zawarły w 2014 r. porozumienie o współpracy metropolitalnej. Jest ono obecnie - jak podkreślono - podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym lokalnych wspólnot. "Podjęliśmy wspólnie decyzję co do form współpracy, szanując swoją niezależność i równość. Owocem tej współpracy jest wspólna strategia dla obszaru całej metropolii i wspólny plan działania, który wchodzi właśnie w fazę realizacji" - czytamy. "Ignorowanie tego faktu jest przejawem braku szacunku dla przepisów ustrojowych kształtujących podstawy samorządności, ale przede wszystkim mieszkańców naszych miast i gmin" - dodano.

TU ZNAJDZIESZ CAŁY APEL Z PODPISAMI

Głos z samorządów
TVN24
Samorządowcy przeciwko zmianom granic stolicy
TVN24

"Metropolia funkcjonuje"

Zapisy projektu nowej ustawy skrytykowała tuż przed sobotnim spotkaniem Hanna Gronikewicz-Waltz.

- Argumentów jest bardzo dużo, głównie takie, że wszystko będzie gorzej, organizacja, koszty... Komunikacja będzie droższa, transport publiczny. U nas funkcjonuje metropolia. Mamy dostać z pieniędzy unijnych ponad 600 mln zł. Nie wiemy, czy dostaniemy, jeżeli ustrój się zmieni – mówiła chwilę przed spotkaniem Gronkiewicz-Waltz. - Jesteśmy przerażeni taką beztroską, która polega na tym, że te pieniądze mogą nam przepaść. Druga rzecz, że nie ma żadnych konsultacji – dodała.

JACEK SASIN PRZEKONYWAŁ W SOBOTĘ, ŻE NIE MA PODSTAW DO PRZEPROWADZENIA REFERENDUM W TEJ SPRAWIE.

Ponad 30 gmin w jednym

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE

Samorządowcy rozmawiali o poszerzeniu Warszawytvn
wideo 2/16

Główne zdjęcie: Leszek Szymański/PAP

ran,PAP/gp