Samorządowcy o projekcie aglomeracji. "Potworek organizacyjny"

[object Object]
Wiceprezydent WarszawyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

- Ustawa o ustroju Warszawy nie ma nic wspólnego z metropolią, nie rozwiązuje problemów metropolitalnych - uważa wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. - Żądamy wycofania projektu, który nie był dyskutowany, a konsultacje w jego sprawie są "fasadowe" - dodał.

W piątek w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się debata ekspercko-samorządowa poświęcona projektowi ustawy o ustroju Warszawy, zorganizowana przez stołeczny ratusz. Zaproszony został poseł Jacek Sasin, ale się nie zjawił. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

"Nie ma nic wspólnego z metropolią"

Olszewski przekonywał, że ustawa "nie ma nic wspólnego z metropolią". Według niego "budowana jest tylko po to, żeby zmienić ustrój miasta, a nie rozwiązać problemy metropolitalne". Wskazał, że pomysł PiS nie był poprzedzony żadną dyskusją na temat tego, w jaki sposób powinna funkcjonować metropolia. Wiceprezydent stolicy dodał, że do wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery oraz do posła PiS Jacka Sasina były kierowane niejednokrotnie pytania, które miały wyjaśnić szczegóły proponowanych zmian i obaw z nimi związanych. Jednak - jak wskazał Olszewski - pytania te "pozostały bez odpowiedzi". Według niego sposób procedowania projektu PiS powoduje "napięcia", których - jak ocenił - można byłoby uniknąć poprzez projekt rządowy, który musi przejść konsultacje. Olszewski podkreślił, że samorządom zależy na dyskusji i szerokich konsultacjach w tej sprawie, a tych - jak stwierdził - przy projekcie poselskim zabrakło.

"Rozpocząć normalny proces"

- Jeśli chcemy poważnie traktować deklaracje i intencje dotyczące zacieśnienia współpracy, a nie jej narzucania, to powinniśmy dzisiaj żądać wycofania tego projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy i rozpocząć normalny proces przygotowywania rządowego projektu popartego analizami i popartego dyskusją z mieszkańcami - podkreślił wiceprezydent. Wyjaśniał, że "czymś innym jest dyskusja o usługach, czyli o tzw. aglomeracjach, a czymś innym jest dyskusja o metropolii". Ta ustawa - jak ocenił - "miesza dwa porządku pojęciowe". Według Olszewskiego rozwiązanie, które jest "forsowane od góry" przyniesie więcej szkód niż pożytku. Dodał też, że prowadzone dopiero teraz konsultacje społeczne ws. projektu ustawy są "pozorne" i "fasadowe". - Konsultacji nie robi się wtedy, kiedy składa się projekt do Sejmu. Konsultacje to jest proces, w którym wypracowuje się rozwiązanie, które kładzie się następnie do dyskusji w Sejmie - uzasadniał. - Scenariusz, którego oczekujemy jest taki, że nie ma tej ustawy w Sejmie, pracujemy nad nowym rozwiązaniem, traktujemy ten projekt jako rządowy i pokazujemy dokładnie rozwiązania - zaznaczył wiceprezydent stolicy.

"Więcej pytań niż odpowiedzi"

Olszewski dodał, że liczy na to, że skoro pozytywnie przeszła ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego, to może uda się zrobić podobny projekt dla metropolii warszawskiej. Także burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan żądała wycofania z procedowania w Sejmie projektu ustawy i - jak podkreśliła - oczekuje "rzetelnej dyskusji". - Jest więcej pytań niż odpowiedzi i o te odpowiedzi bardzo prosimy. Jeżeli będą dobre odpowiedzi, to ja stanę przed mieszkańcami i powiem, że jest bezpiecznie - chcemy do metropolii - dodała. Radwan mówiła, że przyjęta w 2015 r. ogólna ustawa o związkach metropolitalnych "napawała optymizmem", bo współpraca pomiędzy samorządami i Warszawą "nieźle wychodzi". Wskazała, że nie widać w niej "zagrożenia" wynikającego z braku połączenia granicami. Obowiązująca, przyjęta przez rząd PO-PSL i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z 2015 r. o związkach metropolitalnych ma charakter uniwersalny. Według rządu Beaty Szydło zawiera jednak szereg wad. Ma ją obecnie zastąpić ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego, która w marcu została przyjęta przez Sejm i czeka na podpis prezydenta.

"Nie" dla "politycznego mordobicia"

Burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski podczas piątkowej debaty w PKiN również stwierdził, że najważniejsze jest, żeby ustawa o ustroju Warszawy "w tym kształcie" została wycofana z drogi legislacyjnej. Uznał, że jest to "potworek organizacyjny", który jest "oderwany od woli mieszkańców". Ocenił, że jeśli w jego miejscowości dojdzie do referendum, to jest przekonany, że mieszkańcy zaznaczą, że "nie chcą być prowincją Warszawy". Z kolei zastępca prezydenta Pruszkowa Andrzej Kurzela wskazał na potrzebę "merytorycznej dyskusji" na ten temat oraz - przede wszystkim - na jej odpolitycznienie. - Niedobrze by się stało, gdyby zostało to sprowadzone do partyjnego mordobicia - zaznaczył. Dodał, że "trudno sobie wyobrazić, żeby metropolia nie funkcjonowała, ale musi być zachowana niezależność". Według niego obecna propozycja zmiany ustroju m. st. Warszawy "zniszczy dorobek" samorządów. - Musimy się skupić, żeby nie dopuścić do dalszego procedowania tego bubla prawnego - powiedział Kurzela. Uczestnicy debaty zgodzili się, że najważniejszą metodą walki z propozycją posłów PiS jest organizowanie referendów w tej sprawie. Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Poseł Jacek Sasin (PiS), który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, podkreślał w ostatnich dniach, że nie toczą się nad nim prace, a przeprowadzane są konsultacje społeczne.

Główne zdjęcie: PAP

PAP/ran

Pozostałe wiadomości

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl