Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Samolotem na Mazury

Warszawa

eurolot.comBombardier Q400 w barwach Eurolotu

Od 2 lipca z Lotniska Chopina zostaną uruchomione połączenia lotnicze na Mazury, na lotnisko w Szymanach. Ma to być linia sezonowa - przesiadkowa dla mieszkańców Mazur i ułatwiająca wypoczynek nad jeziorami mieszkańcom stolicy.

Prezes lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach Leszek Krawczyk poinformował we wtorek PAP, że linia sezonowa z lotniska Chopina będzie obsługiwana od 2 lipca do 1 października.

- Chcemy, żeby warszawiacy mieli ułatwione dotarcie na weekendowe wypady na Mazury, a mieszkańcy regionu łatwiejszy dostęp do portu w Warszawie, skąd często latają np. na wakacje - powiedział PAP Krawczyk.

200 zł za bilet

Połączenia na tej trasie będzie realizował LOT, 78-mejscowym samolotem Bombardier Q400. Kursy będą odbywać się trzy razy w tygodniu (poniedziałek, czwartek, sobota).

Cena biletu w obie strony wyniesie 199 zł. Przy czym, jak przypomina PAP, bilet PKP z Warszawy do Olsztyna kosztuje ok. 40 zł, autobusowe połączenie - ok. 20 zł w jedną stronę.

Z lotniska w Szymanach, które działa od kilku miesięcy, loty krajowe realizowane są do Krakowa i Wrocławia. W piątek z Szyman odleci pierwszy samolot do Monachium, a w sobotę - do Londynu.

Rozbudowa za 204 milionów

Regionalny port w Szymanach działa od 20 stycznia. Jedynym udziałowcem spółki zarządzającej lotniskiem jest samorząd województwa. Rozbudowa dawnego powojskowego lotniska kosztowała ponad 204 mln zł.

W 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. Wybudowano terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogę wojewódzką nr 57.

CZYTAJ TAKŻE: Drony nad lotniskiem Chopina

O utrudnieniach mówi rzecznik lotniska
TVN24

PAP/kw/b