"Samochodowe Veturilo" może ruszyć w przyszłym roku

Warszawa

ShutterstockMiejska wypożyczalnia aut może zacząć działać już w przyszłym roku

Organizacja i zarządzanie miejską wypożyczalnią aut będzie należeć do zadań Zarządu Dróg Miejskich – zdecydowali w czwartek stołeczni radni. Mieszkańcy mogliby korzystać z takiej wypożyczalni najwcześniej w II połowie 2016 roku – uważa szef ZDM Łukasz Puchalski.

Radni poparli uchwałę wprowadzającą zmiany zadań realizowanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Dołożono do nich wdrożenie i zarządzanie miejską wypożyczalnią samochodów, czyli systemem tzw. carsharingu.

O konieczności przeniesienia zadań związanych z uruchomieniem systemu z Zarządu Transportu Miejksiego do ZDM-u pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. CZYTAJ WIĘCEJ

W czwartek dyrektor ZDM Łukasz Puchalski powiedział dziennikarzom, że decyzja radnych ma charakter administracyjny. Nie ma jeszcze nawet ogłoszonego przetargu.

Mniej samochodów, więcej przestrzeni

W czasie czwartkowej rady Puchalski wyjaśnił, że ideą stworzenia wypożyczalni miejskich aut jest stworzenie alternatywy dla sporadycznego indywidualnego ruchu samochodowego w centrum miasta, a co za tym idzie - uwolnienie przestrzeni zajmowanej przez stojące przez większość czasu samochody.

Puchalski liczy, że z miejskich samochodów korzystałyby osoby, które korzystają z własnego auta sporadycznie – raz tydzień, dwa.

Pytany, jak mógłby wyglądać system w Warszawie, powiedział, że najbardziej prawdopodobny jest model "swobodny", w którym samochody nie muszą być wypożyczane i zwracane w tym samym miejscu.

Jak zaznaczył szef ZDM, taka wypożyczalnia mogłaby zacząć działać najwcześniej w drugiej połowie 2016 r.

Wyjadą na buspasy?

Puchalski nie wykluczył, że jeśli system przyjąłby się w mieście, z czasem do taboru mogłyby dołączyć także pojazdy elektryczne. Nie jest także wykluczone, że auta z wypożyczalni mogłyby się poruszać po buspasach. Przewidywana forma płatności to - wzorem krajów zachodnich - opłata za minutę korzystania z usługi.

Zaznaczył, że "tam, gdzie system carsharingowy jest już ugruntowany" - jeden samochód z wypożyczalni jest w stanie zastąpić od 4 do 10 samochodów prywatnych.

Tymczasem w Warszawie cały czas przybywa prywatnych aut, obecnie wskaźnik wynosi ponad 620 samochodów na tysiąc mieszkańców – powiedział szef ZDM.

- Jesteśmy blisko tej "górki", przy której system komunikacji indywidualnej w centrum miasta przestaje być wydolny – zaznaczył Puchalski.

"Polska i Świat" TVN24 o miejskich wypożyczalniach samochodów:

Reportaż Łukasza Wieczorka o wypożyczalni aut
TVN24

PAP/jk/b