Najnowsze

Samochód wielki duchem

Najnowsze

Zlot Fiatów 126p na placu Defilad
TVN24Zlot Fiatów 126p na placu Defilad

Miłośnicy maluchów zjechali z całej Polski, by spotkać się na 13. Wielkim Zjeździe Fiata 126p. Wśród nich są zarówno dopieszczone klasyki, jak i odważnie zmodyfikowane egzemplarze.

Spotkanie jest kilkudniowe, ale w sobotę, od godz. 17 odbywa się jeden z kulminacyjnych punktów imprezy – wielka prezentacja wszystkich fiatów na placu Defilad. – Jest kilkaset samochodów – mówi reporter TVN24 Rafał Poniatowski, który jest na miejscu.

W czasach PRL fiat 126p był marzeniem wielu Polaków. Jego mały rozmiar nie przeszkadzał, by zapakować całą rodzinę i jechać na wakacje, na drugi koniec kraju.

Dziś, choć lata mijają, miłośników fiatów 126p też nie brakuje, czego dowodem są setki ludzi na niedzielnym spotkaniu.

4,6 miliona

Dlaczego wybierają maluchy, a nie nowoczesne samochody? - Jak byłem mały, zawsze podobało mi się, że całymi rodzinami jeździliśmy na urlop. Do Polski albo Bułgarii – tłumaczy pan Paweł, jeden z uczestników zlotu. – Poza tym, we fiacie nawet jak się coś popsuje, to można naprawić na drodze i jechać dalej – dodaje.

Fiaty są coraz rzadziej używane na co dzień, ale coraz częściej traktowane jako cenione klasyki.

"580 kilogramów żywej wagi, połyka na raz 21 litrów, pali sporo. Mówią o nim maluch, ale każdy kto miał szanse ruszyć nim w świat wie, że to samochód wielki duchem. Najmłodszy ma dziś 16 lat, najstarszy 43. W sumie wyprodukowano 4,6 mln egzemplarzy, ale ci, którzy go kochają wiedzą, że każdy Fiat 126p jest wyjątkowy" - zachwalają maluchy organizatorzy zlotu.

Właściciele i miłośnicy maluchów będą w Warszawie do poniedziałku.

Setki "maluchów" na zlocie
Setki "maluchów" na zlocieTVN24

PAP/kw/r

Pozostałe wiadomości