Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Sami remontują tor dla rowerzystów. Wcześniej zrobili zbiórkę pieniędzy

Warszawa

Warszawski Klub KolarskiRemont toru rowerowego na Ursynowie

Rowerzyści i mieszkańcy Ursynowa samodzielnie remontują tor dla rowerzystów na Górze Trzech Szczytów. - Trasy dla początkujących są już gotowe, widzimy jak jeżdżą na nich dzieci - mówi Jan Kiliński, jeden z organizatorów zbiórki.

Górka Kazurka (znana również jako Góra Trzech Szczytów) to jedno z najbardziej znanych miejsc dla miłośników wyczynowej jazdy na rowerze. Trenują tu zarówno profesjonaliści jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z four crossem (wyścigi na rowerach po torze z hopkami) czy z dirt jumpingiem (skoki i tricki rowerowe w powietrzu).

Miłośnicy jazdy rowerowej postanowili tory nieco ulepszyć, dlatego zorganizowali w sieci zbiórkę. Za pieniądze wynajęli koparkę, resztę robią samodzielnie.

Na własną rękę

- Przychodzimy tu od kilkunastu lat - tłumaczy Jan Kiliński z grupy "Dirt Is More", jeden z organizatorów zbiórki. - Na początku był to teren Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Dzięki przychylności władz uczelni udało się wybudować w tym miejscu tor. Później teren przejęło miasto, które inicjatywy wspierać nie chciało, dlatego zaczęliśmy działać na własną rękę - dodaje.

Rowerzyści zbiórkę na platformie crowdfundingowej rozpoczęli w połowie kwietnia. Chcieli zebrać minimum 3,5 tysiąca złotych - taką kwotę osiągnęli po kilku dniach. Łącznie udało się zebrać 12 tys. zł.

- Nie chcemy żeby miejsce wyglądało na zaniedbane, stwierdziliśmy, że fajnie byłoby zrobić coś więcej. Chcieliśmy wyrównać nierówności i poprawić trasy - zarówno tę dla początkujących, jak i dla zaawansowanych - opowiada Kiliński.

Jak dodaje trasa dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportami ekstremalnymi jest już gotowa i już gromadzą się tam pierwsi rowerzyści. Teraz organizatorzy zbiórki ulepszają tor dla profesjonalistów.

Pomagają rowerzyści i mieszkańcy

W pracach pomagają im mieszkańcy oraz rowerzyści z warszawskich stowarzyszeń. W niedzielę na górce pracowało kilkanaście osób. - Cieszymy się dużym wsparciem - mówi Kiliński. - W pracach pomagają nam znajomi, czasem przychodzi lokalna społeczność - prace powinniśmy skończyć pod koniec maja - zapowiada.

Organizatorzy zbiórki liczą, że tor przejdzie niedługo dużą metamorfozę. W tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego zgłosili projekt "Rowerowy plac zabaw w okolicy Góry Trzech Szczytów". Pomył został dopuszczony do głosowania. O tym czy zostanie zrealizowany dowiemy się w czerwcu.

JESZCZE W KWIETNIU MIŁOŚNICY WYCZYNOWEJ JAZDY PROSILI O POMOC:

Renowacja Kazoorki
Dirt Is More

kz/sk