Sadzonki za papier i elektrośmieci. Ruszają dni recyklingu

Warszawa

UM WarszawaWarszawskie dni recyklingu

W sobotę mieszkańcy stolicy, oddając takie odpady jak elektrośmieci, plastik, metal czy szkło, otrzymają w zamian sadzonki roślin - krzewów, kwiatów i ziół. Zbiórka odpadów w dzielnicach odbywać się będzie w ramach Warszawskich Dni Recyklingu.

Stołeczny magistrat informuje, że akcja odbywać się będzie we wszystkich dzielnicach w godzinach 10-14. Punkty, w których będzie można zamienić odpady na sadzonki roślin, usytuowane będą głównie w okolicach urzędów dzielnicowych.W trakcie ubiegłorocznej jesiennej edycji akcji organizatorzy zebrali ponad 16 ton odpadów segregowanych suchych, takich jak: plastik, papier, metal; prawie 7 ton szkła, 47 ton elektrośmieci oraz 2 tony baterii.Urzędnicy podkreślają, że warto segregować śmieci. Po recyklingu 35 plastikowych butelek można otrzymać surowiec do wyprodukowania 1 bluzy polarowej; metal odzyskany z 670 puszek po napojach to po przetworzeniu materiał na 1 ramę do roweru, szkło odzyskane z 1 butelki to zaoszczędzenie energii 100-watowej żarówki świecącej bez przerwy przez 4 godziny.

Czerwone, zielone i czarne

W Warszawie mieszkańcy segregują odpady na trzy pojemniki. Do czerwonego powinny trafiać suchy papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach oraz puszki. Z kolei w zielonym powinny znaleźć się butelki i słoiki. Pozostałe zmieszane odpady trafiać mają do czarnego kubła."Wszystkie odpady z czerwonych pojemników trafiają do sortowni, gdzie większa ich część zostaje odzyskana, natomiast pozostałości z procesu sortowania trafiają na składowiska odpadów komunalnych. Z kolei odpady zmieszane z czarnych pojemników trafiają do zakładów, w których są najpierw sortowane w celu odzyskania wartościowych energetycznie składników, a następnie poddawane kompostowaniu, by nie wydzielał się z nich metan i by były obojętne dla środowiska naturalnego. Na koniec, to czego nie uda się odzyskać, trafi na składowiska" - wyjaśnia magistrat.

Tak straż miejska walczy z wrakami na stołecznych ulicach:

Zalegały na ulicach i parkingachstraż miejska
wideo 2/3

PAP