Sadzonki za elektrośmieci. Deszczowy Dzień Ziemi

Sadzonki za elektrośmieci. Deszczowy Dzień Ziemi
Sadzonki za elektrośmieci. Deszczowy Dzień Ziemi
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plSadzonki za elektrośmieci. Deszczowy Dzień Ziemi

Mimo deszczu, wielu warszawiaków uczestniczy w niedzielę w festynie z okazji Dnia Ziemi. Impreza odbyła się na Polu Mokotowskim pod hasłem zagospodarowania odpadów. W zamian za sadzonki jej uczestnicy oddawali zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Światowy Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia. Tegoroczne obchody w naszym kraju są związane z ogólnopolską kampanią edukacyjną dotyczącą właściwego postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Stołeczny festyn odbył się pod hasłem - Elektroodpady - proste zasady.

Sadzonki za elektrośmieci

Organizatorzy imprezy przygotowali wiele atrakcji. W programie znalazły się m.in. gry edukacyjne czy warsztaty z segregowania i recyklingu odpadów. O swojej działalności opowiadali przedstawiciele m.in. schronisk dla zwierząt, organizacji ekologicznych, można było kupić żywność tradycyjną i ekologiczną. W tym roku odchody Dnia Ziemi pokrzyżowała pogoda. Z powodu deszczu na festyn przybyło znacznie mniej warszawiaków niż zazwyczaj. W ocenie organizatorów w poprzednich latach piknik gromadził ok. 40 tys. osób. Deszcz nie przeszkodził jednak w zbiórce elektroodpadów, szkła i opakowań z tworzyw. Punkt zbiórki zorganizowała firma Remondis Electrorecycling. Każdy, kto przyniósł niepotrzebny bądź zużyty sprzęt, dostał roślinę doniczkową lub sadzonki krzewów. Za jedną sztukę sprzętu dużych rozmiarów (lodówki, pralki, kuchenki czy telewizora), 3 średnich (odkurzacza, komputera czy drukarki) czy 6 drobnych (telefonu komórkowego, ładowarki lub myszki) można było otrzymać jedną roślinkę. Jak poinformowali PAP organizatorzy zbiórki elektroodpadów, zainteresowanie tą akcją było bardzo duże - sprzęt oddało więcej osób niż w ubiegłym roku. Organizatorzy mieli do rozdania 5 tys. sadzonek.

W 192 krajach

Unijne przepisy nakładają na Polskę obowiązek zebrania i przetworzenia 4 kg zużytego sprzętu rocznie na jednego mieszkańca. W 2011 r. w naszym kraju zebrano 3,55 kg, a dla porównania w Norwegii - 16 kg. Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku obecnie w 192 krajach świata - od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię. W Polsce święto to jest obchodzone od 1990 roku.

PAP/par

Pozostałe wiadomości