Sadzą drzewa na przyszłym wysypisku. Zielonka ma zastąpić Radiowo

Warszawa

ShutterstockPosadzą świerki, modrzewie, dęby i lipy (zdjęcie ilustracyjne)

Rozpoczęły się przygotowania do budowy wysypiska śmieci w Zielonce, która ma zastąpić uciążliwy zakład na Radiowie. Na razie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania kupiło 1350, które do końca roku zostaną tam posadzone na terenie dawnego poligonu w podwarszawskiej miejscowości. Na świerki, modrzewie, dęby i lipy miejska spółka wydała 170 tysięcy złotych.

Na poligonie MPO planuje utworzyć zakład Ekolina. Powstaną tam składowisko, sortownia, kompostownia odpadów zielonych i plac na odpady wielkogabarytowe, budowlane i remontowe.

W lutym tego roku władze MPO przekonywały, że mają decyzję środowiskową dla inwestycji oraz wszelkie niezbędne eksperty. Podkreślano też, że pierwszy etap inwestycji ma być ukończony do 2016, a drugi do 2019 roku.

Po 9 miesiącach miejska spółka podtrzymuje wspomniany termin, choć dopuszcza opóźnienie. - Termin realizacji przedsięwzięcia jest uzależniony od uzyskania wielu wymaganych prawem pozwoleń – zastrzega Wojciech Jakubczak z biura prasowego spółki.

Na początek posadzą drzewa

Jak się okazuje od lutego spółka nie zdobyła żadnych nowych pozwoleń, w tym tego najważniejszego – na budowę. Sadzenie 1350 drzew drzewa jest jedynym nowym ruchem spółki w sprawie Zielonki.

Rozstrzygnięty kilka dni temu przetargu wygrała firma spod Konina. Za zasadzenie drzewa dostanie 170 tysięcy złotych. Teren dawnego poligonu w Zielonce ma być zalesiony do połowy grudnia tego roku.

MPO przekonuje, że zalesienie to jeden z istotnych elementów przygotowania inwestycji. - Drzewa będą posadzone w południowej i wschodniej części terenu. Dogęszczenie zalesienia wzmocni naturalną barierę między terenem inwestycji a pobliską wsią Michałów – wyjaśnia Jakubczak.

Jak dodaje, wysokość wysypiska nie przekroczy 8 metrów. - Dzięki temu po procesie rekultywacji składowisko nie będzie wykraczało poza linię drzew i nie będzie widoczne z okolicy – zapewnia.

MPO kupiło drzewa za 170 tysięcy zł
MPO

Smród z Radiowa

Wysypisko Radiowo znajduje się na granicy dzielnic Bemowo i Bielany oraz gmin Izabelin i Stare Babice. Rocznie trafia tam 150 tys. ton odpadów. Śmieci gromadzone są tam od początku lat 60.

Temat powrócił przy okazji przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów ze stolicy. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wygrało obsługę kilku dzielnic. Przetarg zaskarżyli wielcy przegrani - firmy Remondis i Byś. Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej i właśnie tam wyszło na jaw, że w 2012 roku MPO złożyło wniosek o przedłużenie działalności wysypiska. Miało ono zostać zamknięte do 2014 roku, ale termin został przedłużony. Śmieciowa góra będzie rosła do końca 2016 roku.

Największym problemem jest jednak tamtejsza kompostownia. Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecała niedawno, że MPO będzie ograniczało uciążliwy smród, który generuje kompostownia:

Hanna Gronkiewicz-Waltz po spotkaniu z mieszkańcami
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

bf/b