Sądy, Teatr Kamienica czy Femina? Szukają nazwy dla przystanków

Warszawa

Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plLikwidują Kino Femina. Co z nazwą przystanku?

Dwa wnioski z propozycją zmiany nazwy przystanku Kino Femina wpłynęły do stołecznego ratusza. Na razie jednak ekspercki zespół nazewnictwa miejskiego nie opowie się za żadną z nich.

Kino Femina jest likwidowane, a Zarząd Transportu Miejskiego zwrócił się już z prośbą o zaproponowanie nowej nazwy dla zespołu przystanków, który znajduje się u zbiegu al. Jana Pawła II i Solidarności.

Teatr

- Wpłynęły dwa wnioski dotyczące nazwy tych przystanków – mówi tvnwarszawa.pl Andrzej Sołtan, przewodniczący zespołu.I precyzuje, że pierwsza przyszła od Emiliana Kamińskiego, by przystanki nosiły nazwę Teatr Kamienica. Teatr znajduje się w al. Solidarności, ale zdecydowanie bliżej placu Bankowego niż skrzyżowania z al. Jana Pawła II. Czym była zatem uzasadniona? - W skrócie Emilian Kamiński argumentował, że jest to placówka, która promuje miasto, odnowiła zabytkowy tramwaj, ma też makietę Warszawy i wrosła w tkankę miejska – wyjaśnia Sołtan.

Sądy

- Druga propozycja przyszła z Sądu Okręgowego, to propozycja, by przystanki nosiły nazwę Sądy – informuje Sołtan.O tej propozycji pisaliśmy już na tvnwarszawa.pl. Taka nazwa już funkcjonowała przed laty, w nawiązaniu do sądów na Lesznie. - Przystanek Sądy funkcjonował chociażby pod koniec lat 40., ale naprzeciwko budynku sądów. To była inna lokalizacja. Poza tym, to było inne miasto, resztki starej Warszawy - mówił wówczas Daniel Nalazek, który prowadzi portal trasbus.com, gdzie znajdują się informacje o historii warszawskiej komunikacji. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

"Chcemy zebrać informację"

Na razie jednak zespół nie zaopiniował żadnej z nich. Wszystko dlatego, iż wciąż brana jest pod uwagę opcja, że w miejscu, gdzie do niedzieli funkcjonowała Femina, uda się połączyć sklep z salą kinową. – Chcemy zebrać informację, czy rzeczywiście jest to możliwe, by nadal funkcjonowała tam sala kinowa w okrojonym kształcie. Wówczas nazwę Kino Femina można by zachować – wyjaśnia Andrzej Sołtan.I dodaje, że sprawą nazwy przystanku zajmą się na kolejnym posiedzeniu. Później propozycja trafi do Zarządu Transportu Miejskiego.

Ostatnia niedziela w Feminie

Ostatnie seanse w Feminie odbyły się w ubiegłą niedzielę. Kino zakończyło działalność "Miastem 44" Jana Komasy. Sale pękały w szwach. - Likwidacja kina to absurd - mówili tvnwarszawa.pl widzowie. W miejscu Feminy ma powstać sklep.CZYTAJ WIĘCEJ O POŻEGNANIU

ran

Ostatni seans w kinie Femina
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl