Sąd zdecydował w sprawie zrzutu wody do Kanału Wystawowego

Warszawa

Mateszu Szmelter/ tvnwarszawa.plZrzut wody do kanału wystawowego

Deweloper budujący blok na Saskiej Kępie musi przestać pompować wodę do Kanału Wystawowego. Taką decyzję podjął sąd - informuje urząd dzielnicy.

Sprawa dotyczy inwestycji przy ulicy Zwycięzców 63. Powstaje tam budynek mieszkalny z podziemnym garażem. Deweloper, mimo sprzeciwu sąsiadów i zarządu dzielnicy Praga Południe, odprowadza wodę do Kanału Wystawowego. Zdarza się, że ma ona brunatny kolor. Pisaliśmy o tym na tvnwarszawa.pl w lutym. - Z terenu inwestycji poprowadzona jest rura w ziemi pod chodnikiem i trawnikiem wprost do kanału. Regularnie wypływa z niej woda, wokół robi się rodzaj piany – relacjonował wówczas reporter tvnwarszawa.pl, Mateusz Szmelter.

Władze dzielnicy zawiadomiły wówczas nadzór budowlany. Inspektorzy nakazali wstrzymać prace, bo inwestor nie miał odpowiednich zezwoleń. Sprawa trafiła do prokuratury, ale budowa i odprowadzanie wody do Kanału trwało.

Sprawa w sądzie

- Niezależnie od działań nadzoru budowlanego, urząd dzielnicy wystąpił do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Południe z pozwem o ochronę naruszonego posiadania wraz z wnioskiem o zabezpieczenie - informuje Jerzy Gierszewski, rzecznik Pragi Południe.

Dodaje, że we wtorek Sąd Rejonowy dla Warszawy Praga-Południe na posiedzeniu niejawnym, postanowił: nakazać pozwanemu deweloperowi zaprzestania pompowania/ tłoczenia wody do Kanału Wystawowego.

Decyzja sądu trafiła już do dewelopera. - Jeżeli tłoczący wodę nie zaprzestaną tego robić, na placu budowy pojawi się policja a z nią kłopoty dla nie stosujących się do postanowień sądu - informuje Gierszewski.