Sąd zdecydował: 28 aresztów po zatrzymaniach w największej akcji CBA

Warszawa

CBANajwiększa akcja CBA

Sąd aresztował w czwartek 28 osób spośród 77 zatrzymanych we wtorek i w środę przez CBA w związku z oszustwami i wyłudzeniami na szkodę SK Banku w Wołominie. Prokuratura Regionalna w Warszawie, która przedstawiła im łącznie 1050 zarzutów, chciała aresztu dla 33 z nich.

Jak dowiedziała się w czwartek wieczorem Polska Agencja Prasowa, zakończyły się wszystkie posiedzenia w sprawie tych wniosków. Sąd zdecydował o aresztach wobec 28 osób, wobec innych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji i zakazy opuszczania kraju.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział PAP, że w trakcie największej od powstania biura akcji, skala mienia, które będzie zabezpieczeniem na poczet przyszłych kar sięga kilkudziesięciu milionów złotych.

Miliardowe straty

Nadzorująca śledztwo Prokuratura Regionalna w Warszawie podawała wcześniej, że we wtorek i w środę zatrzymano i postawiono zarzuty 77 osobom. Wśród aresztowanych są między innymi były prezes SK Banku Jan B. i szef grupy deweloperskiej Dolcan z Ząbek Sławomir D., którym zarzucono kierowanie grupą przestępczą. Byłemu prezesowi banku postawiono łącznie 71 zarzutów. Kwota wyłudzeń, oszustw i działań na szkodę banku, której według prokuratury, miała dokonać grupa, to ponad 1,6 miliarda złotych.

Sąd zastosował areszty również wobec byłej wiceprezes i byłych członków zarządu banku oraz części pracowników, a także wobec osób ze ścisłego kierownictwa grupy deweloperskiej i firm współpracujących z Grupą Dolcan, biorących kredyty na budowę mieszkań w SK Banku.

Do 10 lat więzienia

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą od roku do lat 10 pozbawienia wolności oraz karą grzywny. Prokuratura Krajowa podała, że czynności w tej sprawie wykonywało 30 prokuratorów.

To największy z badanych wątków śledztwa związanego z udzieleniem przez SK Bank 70 kredytów dla 50 powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych, kontrolowanych przez jednego z podejrzanych. Żaden z zakwestionowanych kredytów nie został spłacony i, jak wykazały zgromadzone przez prokuraturę dowody, brak było podstaw dla ich udzielenia.

Według ustaleń zespołu prokuratorów powołanego do tej sprawy, osoby odpowiedzialne za politykę kredytową banku, w szczególności prezes B., współdziałały z D., który reprezentował firmę deweloperską i faktycznie zarządzał wszystkimi powiązanymi spółkami.

Ogromne szkody w majątku banku

Szkoda w majątku banku wynosi obecnie jeden miliard 638 milionów 140 tysięcy złotych, ale końcowa wysokość szkody będzie możliwa do określenia w dalszym toku działań.

Pierwsze działania CBA dotyczące SK Banku (Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie) przeprowadzono w maju 2016 roku. Śledztwo dotyczyło między innymi niegospodarności wielkich rozmiarów zarządu SK Banku, przestępstw w księgach rachunkowych, podania nieprawdziwych informacji Narodowemu Bankowi Polskiemu. Pod koniec kwietnia 2016 Prokuratura Regionalna w Warszawie powierzyła je w całości do prowadzenia delegaturze CBA w Katowicach.

W czerwcu 2017 powołano zespół do prowadzenia śledztwa w sprawie wyłudzeń w SK Banku. Zakończono już inne wątki dotyczące działalności dwóch grup przestępczych i skierowano do sądu akty oskarżenia o oszustwa na kwotę 200 milionów złotych. Ale łączna kwota oszustw i wyłudzeń związanych z tą sprawą według ustaleń prokuratury przekracza 2,7 miliardów złotych.

Postępowanie przygotowawcze zostało wszczęte 28 kwietnia 2015 roku na podstawie doniesienia Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. KNF zawiesiła działalność SK Banku w listopadzie 2015, a w grudniu 2015 sąd ogłosił jego upadłość.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o konferencji Prokuratury Krajowej w tej sprawie:

Konferencja Prokuratury Krajowej 1/3 TVN24
wideo 2/3

PAP/mp/pm