Sąd wstrzymał rozbudowę marketu w Piasecznie

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plTeren centrum z lotu ptaka

Mieszkańcy jednego z osiedli w Piasecznie nie chcieli by ich sąsiad - centrum handlowe - rozrósł się do rozmiarów jednej z największych galerii w Warszawie i okolicach. Bali się korków, spalin i hałasu. Ich obawy podzielił Naczelny Sąd Administracyjny, który uchylił decyzję środowiskową.

Przeciwko planom, by centrum handlowe Auchan w Piasecznie rozrosło się do wielkości Galerii Mokotów protestowali głównie mieszkańcy okolicznych domków jednorodzinnych. Bali się, że okolica zostanie rozjechana przez klientów molocha. Mieli też obawy dotyczące hałasu i zanieczyszczenia środowiska, jakie generowałyby samochody z dostawami.

Mimo tych obaw, burmistrz Piaseczna wydał korzystną dla Auchana decyzję środowiskową.

Błędy w decyzji

Mieszkańcy nie dali za wygraną i poszli do sądu. Sprawa ciągnęła się. W końcu, we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznał skargę kasacyjną właścicieli domów sąsiadujących z hipermarketem.

- Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, w oparciu o który burmistrz Piaseczna wydał decyzję środowiskową, był niekompletny i nie zawierał obligatoryjnych elementów wymaganych przepisami ustawy środowiskowej – przekonywał Konrad Młynkiewicz, radca prawny reprezentujący mieszkańców.

Jak dodał, w raporcie nie przedstawiono racjonalnego wariantu alternatywnego inwestycji. - Inwestor nie dopilnował też, aby w raporcie znalazły się elementy, które zostały wskazane w postanowieniu nakładającym na inwestora obowiązek przedłożenia raportu. Braki te powodowały, że burmistrz Piaseczna wydał decyzję środowiskową, nie dysponując kompletnymi danymi – przekonywał Młynkiewicz.

NSA podzielił tę argumentację.

Raport do poprawki i konsultacji

Tym samym uchylił wyrok sądu niższej instancji, a także decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie oraz poprzedzającą ją decyzję środowiskową burmistrza. Oznacza to, że rozbudowa musi zostać wstrzymana, a procedura wydania decyzji musi być powtórzona.

Inwestor będzie musiał też uzupełnić raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z jego wynikami.

Nowy moloch

Jak informował Kurier Południowy, market miał zostać rozbudowany do 2020 roku. Budynek miał zyskać dodatkowe trzy piętra, gdzie znaleźć miały się butiki, restauracje i kawiarnie. W nowej galerii miały się też znaleźć siłowania i kino. Inwestor miał też przebudować okoliczne uliczki.

Sąd wstrzymał rozbudowę centrum
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

jb/r