Sąd: oferta Chińczyków dumpingowa. Elektryczne autobusy dostarczy Solaris

Warszawa

MZATak wygląda autobus elektryczny firmy BYD

Zakończyła się batalia o to, kto ma dostarczyć Warszawie 10 elektrycznych autobusów. - Sąd przyznał rację Krajowej Izbie Odwoławczej, która uznała ofertę chińskiej firmy BYD za dumpingową - informuje portal transportpubliczny.p. Pojazdy dostarczy Solaris.

Sprawa miała swój początek w kwietniu, wtedy Miejskie Zakłady Autobusowe rozstrzygnęły przetarg na dostawę 10 elektrycznych autobusów. Wygrała go chińska firma BYD, oferując cenę ponad 15 mln złotych. Wielcy przegrani, firma Solaris (oferowała 22 mln zł) zaskarżyła rozstrzygnięcie do Krajowej Izby Odwoławczej zarzucając chińczykom podanie dumpingowej ceny. KIO uwzględniło zastrzeżenie Solarisa. Od tej decyzji z kolei odwołały się MZA i BYD, dlatego sprawa trafiła do sądu.

Solaris w gotowości

W środę sąd oddalił obie skargi i przyznał rację KIO. To oznacza, że w przetargu jedyną wiążącą ofertą jest ta przedstawiona przez Solarisa.

– Potwierdzamy naszą gotowość do podpisania umowy z MZA, co mamy nadzieję nastąpi w najbliższych dniach. Potwierdzamy także gotowość do wyprodukowania autobusów elektrycznych dla mieszkańców Warszawy – zadeklarował w rozmowie z portalem transportpubliczny.pl Mateusz Figaszewski, rzecznik firmy Solaris Bus & Coach.

Testy elektrycznego autobusu
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

bf/b