Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Są w podstawówce, ale mają się uczyć w liceum. Uczniowie się nie mieszczą

Warszawa

Protest przed szkołą numer 65Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Reforma edukacji zbiera żniwo. Dyrekcja jednej z żoliborskich podstawówek boi się, że uczniowie nie zmieszczą się w budynku. Zaproponowała naukę w mieszczącym się kilka przystanków dalej budynku liceum. Dojeżdżać mają również nauczyciele. Rodzice są oburzeni.

Chodzi o szkołę podstawową numer 65 przy Mścisławskiej, która kiedyś mieściła sześć klas i zerówkę. Sytuacja zmieniła się po reformie edukacji. Dziś dyrekcja placówki w 22 salach lekcyjnych musi pomieścić 34 klasy.

Nie jest lekko. Tym bardziej, że w przyszłym roku żadne klasy nie odejdą, a przybędzie nowych - trzy klasy pierwsze i zerówka. Trwa rekrutacja, a dyrekcja zastanawia się, co robić. Rodzice usłyszeli pierwsze propozycje, które krytycznie opisali w liście do naszej redakcji.

"To skandal w biały dzień"

Rodzice uczniów z obecnych klas VI i VII zostali poinformowani przez dyrekcję, że ich dzieci mogą w następnym roku szkolnym zostać przeniesione do budynku liceum przy ulicy Felińskiego. Zareagowali szybko: jesteśmy oburzeni propozycją takiego potraktowania nas i naszych dzieci. To skandal w biały dzień! - skomentowali.

Ich zdaniem dzieci z rocznika 2004 i 2005 są najbardziej pokrzywdzone przez reformę: obłożone pracą w ramach przeładowanego programu nauczania, stojące przed wyzwaniem dostania się do liceum konkurując o miejsca ze starszymi o rok lub nawet dwa lata kolegami, którzy niejednokrotnie uczą się w okolicznych renomowanych gimnazjach.

"Ideą reformy było pozostawienie dzieci na dłużej w ich pierwszym środowisku szkolnym. Tymczasem proponuje się nam wyrugowanie nastolatków na ostatni rok/ostatnie lata nauki, utrudniając tym samym przygotowania do egzaminów" - piszą.

Problem w klasach sportowych

Do liceum dojeżdżać mają też nauczyciele. Kadra będzie więc rozproszona po Żoliborzu i - zdaniem rodziców - zmęczona dojazdami oraz rozwiązywaniem problemów nastolatków.

Autorzy pisma zwracają też uwagę, że w szkole na Mścisławskiej funkcjonują klasy sportowe - pływackie oraz siatkarsko-łucznicze.

"Tu problemy się mnożą: czas przejścia między obiektami (szkoła, basen, tor łuczniczy) wydłuża się, pochłaniając codziennie dodatkowe półtorej godziny (w klasach pływackich po dwa treningi dziennie, więc podwójny kurs na trasie Felińskiego-Potocka-Felińskiego) – kiedy te dzieci mają mieć czas na odrobienie lekcji, naukę do egzaminów czy wreszcie wypoczynek, jeśli już teraz 7p zaczyna zajęcia 6.45 i kończy 17.15?!" - argumentują.

"Plan b"

"Pan burmistrz na spotkaniu z rodzicami naszej szkoły deklarował, że wszystkie dzieci będą miały zagwarantowaną naukę w naszym budynku, ponieważ na sąsiadującej działce w szybkim tempie powstanie nowa infrastruktura szkolna, która rozładuje tłok. Jako pierwotny termin wskazywał II semestr obecnego roku szkolnego, tymczasem do tej pory nic nawet nie słychać o przetargu na wykonanie budowy" - opisują.

Jak informuje nas rzecznik Żoliborza Andrzej Kawka, dwie koncepcje rozbudowy są już gotowe, ale prace na pewno nie skończą się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Według niego w listopadzie 2017 roku udało się kupić działkę - przy ulicy Potockiej, jednak wciąż nie została wbita pierwsza łopata. Okazało się, że nad infrastrukturą sprzedaną przez miejskie wodociągi trzyma pieczę konserwator zabytków. Nie można jej rozebrać.

- Dlatego poinformowaliśmy rodziców o naszym planie "b", czyli przeniesieniu uczniów do liceum na Felińskiego - tłumaczy Kawka.

I zaznacza stanowczo, że nic nie jest przesądzone. Wszystko wyjaśni się w kwietniu, kiedy skończy się rekrutacja.

Protest rodziców na Żoliborzu | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Protest rodziców na Żoliborzu | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Protest rodziców na Żoliborzu | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Protest rodziców na Żoliborzu | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Protest rodziców na Żoliborzu | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Protest rodziców na Żoliborzu | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kz/mś