Są przeciwni turystyce gejów. "Przyjeżdżaliby na seks"

Warszawa

TVN24Czy powstanie oferta turystyczna dla homoseksualistów

Przedstawiciele Prawicy Rzeczypospolitej domagają się odwołania Barbary Tekieli, dyrektor miejskiego biura turystyki. Ich zdaniem Tekieli chce stworzyć ofertę turystyczną przeznaczoną dla homoseksualistów. – Jest to tylko po to, żeby oni przyjeżdżali do Warszawy i uprawiali seks – grzmią politycy ugrupowania.

Oburzenie Prawicy Rzeczypospolitej wywołał wywiad, którego Barbara Tekieli udzieliła "Gazecie Stołecznej", a ta opublikowała go w dniu Parady Równości, 15 czerwca. Na przykładzie USA, Niemiec i Hiszpanii Tekieli opowiadała o ofercie turystycznej, skierowanej do gejów i lesbijek. Jak tłumaczyła, w tych krajach homoseksualiści są traktowani jako jedna z najważniejszych grup rozwijających turystykę.

Dyrektor miejskiego biura przyznała, że Warszawa nie jest jeszcze gotowa na zaproponowanie oferty turystycznej dla homoseksualistów. Choć z drugiej strony wymieniła wiele inicjatyw, które mają zbudować grunt pod stworzenie takiej oferty. Niedawno jej biuro, wspólnie z Europride i Polską Organizacją Turystyczną, zorganizowało wizytę 23 europejskich dziennikarzy piszących do magazynów gejowskich i podróżniczych. Stolica miała być pokazana jako miasto tolerancyjne.

"Może zaprośmy koprofilów?"

Piotr Strzembosz, jeden z szefów partii na Mazowszu, we wtorek złożył pismo do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, w którym domaga się dymisji Tekieli.

- Władze samorządowe oraz urzędnicy miejscy mają za zadanie przede wszystkim wypełnianie statutowych obowiązków wynikających z przepisów. Urzędnicy miejscy, jako przedstawiciele samorządu, są zobowiązani w najwyższym stopniu do przestrzegania prawa i norm obyczajowych. Samowolne poszukiwanie dodatkowych dochodów do budżetu miasta w oparciu o działalność przestępczą lub wątpliwą moralnie, jaką jest czerpanie korzyści majątkowych z turystyki seksualnej, jest niedopuszczalne - czytamy w piśmie.

W rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Strzembosz rozwinął swoją opinię. - Promowanie Warszawy pod kątem homoseksualizmu jest kuriozalne. Jest to tylko po to, żeby oni przyjeżdżali do Warszawy i uprawiali seks. Nic więcej – oburzył się Strzembosz.

I dodał: - Nie może być tak, że wyznacznikiem oferty turystycznej jest orientacja. A dlaczego nie kolor włosów? A może stwórzmy ofertę turystyczną dla koprofilów? – grzmiał polityk.

Strzembosz przytoczył również przykład Włoch, które chętnie są odwiedzane przez Szwedów. – Oni zostawiają naprawdę tam dużo pieniędzy. Wszystko dlatego, że przygotowano doskonałą ofertę turystyczną dla wszystkich grup społecznych, bez faworyzowania homoseksualistów – uważa Strzembosz.

Ratusz: "Warszawa nastawiona na każdego turystę"

O komentarz do zarzutów Prawicy Rzeczypospolitej poprosiliśmy stołeczny Ratusz. Jego rzecznik odpowiada krótko:

- Nie ma mowy o tworzeniu centrum turystyki homoseksualnej. Warszawa jest nastawiona na turystów z różnych grup społecznych, aby wszystkim dać możliwość poznawania naszej kultury, naszego miasta – podkreślił Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy ratusza.

Tak wyglądała tegoroczna Prada Równości:

Parada Równości przed Salą Kongresową
tvn24.pl
Parada Równości na ulicach Warszawy
TVN24

bf/mz