Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Są problemy z 500 plus. "60 proc. wniosków z błędami"

Najnowsze

TVN24Wiceprezydent o wnioskach na 500 zł

Warszawiacy złożyli już ponad 40 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu Rodzina 500 plus. Ponad połowę z nich złożono elektronicznie, z tego nawet 60 proc. z błędami.

Program Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia. Od tego momentu w Warszawie złożono 40 tys. wniosków, z czego 26 tys. to wnioski złożone w wersji elektronicznej.

– Trochę mnie to martwi, w takich wnioskach najczęściej zdarzają się błędy formalne – mówi wiceprezydent miasta Włodzimierz Paszyński. – Dotyczą one głównie składu rodziny. Ktoś nie podaje pierwszego dziecka, jeśli ubiega się o dofinansowanie na drugie albo zapomina o którymś z rodziców. Wcześniej pojawiały się więcej błędów z numerem numerem PESEL – informuje i dodaje, że jest także kłopot ze zbyt wolno działającym systemem Empatia.

Błędy opóźniają wypłatę pieniędzy

Jak informuje ratusz, błędy uniemożliwiają pozytywne rozpatrzenie wniosku, ponieważ urzędnik nie może ustalić, czy dana osoba jest uprawniona do świadczenia wychowawczego. Błędy opóźniają też wypłatę pieniędzy. – Mamy nadzieję, że w kolejnych dniach to się poprawi i błędów będzie mniej – mówi Paszyński.

– Burmistrzowie dzielnic wzmocnili pracę przy świadczeniach wychowawczych około 100 nowymi pracownikami. Jednakże dzielnice w związku z błędami w formularzach, zgłaszają konieczność zatrudnienia dodatkowych osób do weryfikacji niekompletnych wniosków wypełnianych elektronicznie – informują pracownicy ratusza.

Kreator pomaga wypełnić wniosek

Wiceprezydent zachęca zatem do korzystania z internetowego kreatora stworzonego przez miejskich informatyków. – Mogą go używać nie tylko warszawiacy, ale też mieszkańcy innych gmin. Warto wypełnić wniosek na próbę, a wszystkie dane później przepisać na właściwy dokument – radzi Paszyński.

– Zachęcamy też, aby składać dokumenty osobiście. Stworzyliśmy w tym celu aż 700 punktów, aby uniknąć kolejek – wyjaśnia wiceprezydent.

"Świadczenia w tym tygodniu"

Wiceprezydent nie chce na razie deklarować, kiedy zostaną wypłacone pierwsze świadczenia. – Trzeba pamiętać, że przyjmowanie i analizowanie wniosków to ogromna operacja logistyczna. Szacujemy, że w Warszawie jest około 150 tys. dzieci. Wszystkie wnioski musimy pogrupować, nadać im odpowiedni numer identyfikacyjny. To trochę trwa – przyznaje.

Bardziej konkretną deklarację w sprawie pieniędzy złożyła jednak sama prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Świadczenia będą wypłacane w tym lub na początku przyszłego tygodnia" – zapowiedziała na Twitterze.

W ramach 500+, do wczoraj złożono 19 279 wniosków w tym 12 tys online. Świadczenia będą wypłacane w tym lub na początku przyszłego tygodnia.— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 5 kwietnia 2016

Dokumenty o dofinansowanie można składać do 1 lipca. Specjalnie stworzone w tym celu punktu zlokalizowane są w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców, ale też w niektórych szkołach, przedszkolach czy żłobkach. Szczegółowa lista jest dostępna na specjalnej stronie internetowej.

Przypomnijmy, że rządowy program gwarantuje wypłaty 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko. Wyjątkiem są rodziny najuboższe, w których dochód netto na jedną osobę nie przekracza 800 zł. Te otrzymają wsparcie już od pierwszego dziecka.

Czytaj więcej o starcie programu w Warszawie:

kw/b

Od 1 kwietnia rusza program Rodzina 500 plusTVN24