Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Są pierwsze polskie truskawki. W hurcie nawet 25 złotych

Warszawa

sxc.huSą już pierwsze polskie truskawki w tym roku

Na rynek trafiły już pierwsze polskie truskawki z wysokich tuneli - poinformował w poniedziałek warszawski Rolno - Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach. Cena kilograma jest jeszcze wysoka, bo wynosi nawet 25 złotych i to w hurcie.

- Na truskawki z gruntu, prowadzone pod osłonami z włókniny trzeba będzie poczekać jeszcze około 10 dni (o ile będzie ciepło) - dodaje w komunikacie centrum dystrybucji w Broniszach. Obecne spadki temperatur i przygruntowe przymrozki spowodowały wymarznięcie pierwszych rozwiniętych kwiatów i pąków kwiatowych, co zdaniem plantatorów wpłynąć może na mniejszy plon.

Tańsze zagraniczne

Cena kilograma pierwszych polskich truskawek jest jeszcze wysoka - od 20 do 25 zł w ofercie hurtowej. W ostatnim czasie sporo jest truskawek sprowadzanych z Węgier, a ich ceny są znacznie niższe od owoców krajowych. W Broniszach sprzedawane są w cenie od 16 do 18 zł. Jeszcze tańsze są truskawki hiszpańskie i greckie - kilogram w ofercie hurtowej sprzedawany jest po 7 - 10 zł.

W tym roku wszystkie owoce dojrzewają znacznie wcześniej niż rok temu, ale trzeba pamiętać, że w kwietniu 2013 roku, na wielu polach zalegał śnieg, a temperatury były ujemne.

ToL//gry/r