Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Są pierwsze pieniądze dla podwykonawców A2

Warszawa

GDDKiAGDDKiA wypłaciła zaliczki czterem podwykonawcom

Czterech przedsiębiorców oszukanych przez firmę DSS, wykonawcę odcinka "C" autostrady A2, otrzymało we wtorek od zaliczki na poczet zaległych wypłat. W sumie wypłacono prawie 2 miliony złotych.

- Firmy te spełniły warunki Ustawy z dn. 28.06.2012r., składając kompletne dokumenty. W związku z tym zostały uznane zaliczki do 50% zweryfikowanej kwoty. Łącznie wypłacono prawie 1,7 mln zł. To pierwsze polecenia wypłaty dla przedsiębiorców, którzy złożyli do Oddziału w Warszawie wnioski o spłatę zobowiązań, jakie wobec nich mają wykonawcy – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

95 wniosków – 50 milionów złotych

GDDKiA weryfikuje pozostałe wnioski, które wpłynęły w liczbie 95, na kwotę ponad 50 milionów złotych. Kolejne dyspozycje wypłat zaliczek będą sukcesywnie przekazywane do banku, po zweryfikowaniu i uzupełnieniu dokumentów.

Jak informuje GDDKiA, wszystkie pieniądze na wypłaty dla poszkodowanych przedsiębiorców zostaną uregulowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Generalna Dyrekcja będzie dochodziła zwrotu wszystkich środków od wykonawców.

Sprawa w CBA

Sprawa dotyczy budowy odcinka „C” autostrady A2. Po aferze z chińskim wykonawcą – firmą Covec - w 2011, budowę (bez przetargu) przejęła firma Dolnośląskie Surowce Skalne.

12 czerwca Warszawska Prokuratura Okręgowa zdecydowała o "powierzeniu w całości" CBA sprawy niewywiązywania się przez firmę DSS z umów wobec podwykonawców na autostradzie A2 i narażenia ich na wielomilionowe straty (brak rozliczeń w okresie sierpień 2011 - marzec 2012.

Przedsiębiorcy nie otrzymali zapłat m.in za transport, dostawy piasku, wynajem sprzętu budowlanego.

Biuro wyjaśnić miało również okoliczności używania tańszych materiałów, które były odpowiednikiem tych zapisanych w kontrakcie z GDDKiA oraz powody zawarcia z firmą DSS kontraktu wartego 756 milionów złotych mimo informacji na temat kontrowersyjnych procesów prywatyzacyjnych z udziałem tej firmy.

Więcej o sprawie przeczytasz na tvn24.pl.

su/roody