Są pieniądze na teatr Warlikowskiego. 19 mln zł na remont hali


19 mln zł dofinansowania otrzyma Nowy Teatr – zdecydowało ministerstwo kultury. Pieniądze pozwolą wyremontować dawna halę MPO przy ul. Madalińskiego. Na ministerialną dotację mogą liczyć także teatr Kwadrat, Łazienki Królewskie oraz Biblioteka Narodowa, która zrewitalizuje Pałac Krasińskich.

Nowy Teatr prowadzony przez wybitnego reżysera Krzysztofa Warlikowskiego jest jedną z 18 instytucji, które dostaną łącznie 275 mln zł w ramach programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego". Jest on dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

85 procent całkowitego kosztu

19 mln zł będzie przeznaczone na budowę Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr. Kwota przyznana w ramach dotacji to 85 proc. całkowitego kosztu projektu. Pozostała część ma pochodzić z budżetu miasta.

W czerwcu 2014 rozpoczną się roboty budowlane, których zakres obejmie adaptację zabytkowej hali warsztatowej z 1927 roku, nowe zagospodarowanie terenu oraz modernizację budynku administracyjnego. Prace będą trwały rok.

W lecie 2015 roku planowane jest otwarcie Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr przy Madalińskiego.

Pieniądze także dla Łazienek, teatru Kwadrat i Biblioteki Narodowej

- To był jeden z najlepszych konkursów jakie ministerstwo kultury do tej pory przeprowadziło. O środki finansowe starało się trzystu beneficjentów, dwustu przeszło etap formalno-prawny i merytoryczny, a osiemnastu - zwyciężyło w finale konkursu. Zwycięskie projekty zostały przygotowane na najwyższym poziomie, są różnorodne i pochodzą z wielu miast w Polsce. Wśród dofinansowanych instytucji znajdują się placówki teatralne, akademie muzyczne, biblioteki - a więc mamy dość ładny komplet - powiedział PAP w środę minister kultury Bogdan Zdrojewski, który w środę ogłosił swoją decyzję.

Dofinansowanie otrzymały też m.in. Muzeum Łazienki Królewskie ( 15,2 mln zł na remont Starej Pomarańczarni z Teatrem Stanisławowskim), Biblioteka Narodowa (13,7 mln zł na rewitalizację Pałacu Krasińskich) oraz Teatr Kwadrat (5,7 mln zł na przystosowanie na swoje potrzeby lokalu po kinie Bajka).

Ale najwięcej pieniędzy - ponad 38 mln zł - przyznano Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich na projekt "Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu - innowacja - przestrzeń - edukacja przez kulturę".

Tak ma wyglądać po remoncieNowy Teatr

PAP/b/ran

Źródło zdjęcia głównego: Nowy Teatr

Pozostałe wiadomości