S8: gotowa, ale nieotwarta

Warszawa

| tvn24.pl. PAPfot

Za nami Boże Narodzenie, dlatego w najnowszym odcinku "Z lotu ptaka" skupimy się na prezentach, oczywiście takich, które są związane z inwestycjami. Na początek trasa S8. Pierwsze samochody wjadą na nią już niebawem.

Prawie 11-kilometrową trasą szybkiego ruchu S8 wygodnie i szybko dojedziemy w przyszłości do autostrady A2. Na tę ekspresówkę kierowcy zjadą z Trasy Armii Krajowej na wysokości Powązek. Potem trzypasmowa jezdnia poprowadzi nas aż do węzła Mory a za półtora roku do węzła Konotopa gdzie zacznie się autostrada A2. Trasa S8 od kilku tygodni jest praktycznie gotowa. Trwają jeszcze odbiory techniczne.

fot
| PAP, Kosmomolska Prawda, Itar-Tass

186 nowych Swingów

Po Warszawie jeździ już kilka najnowocześniejszych składów typu Swing, które miasto kupiło z myślą o Euro 2012. Będą następne.

Nowe tramwaje, naszpikowane elektroniką i najnowszymi rozwiązaniami technicznymi nie uniknęły pierwszych poprawek. Pierwsze jazdy pokazały, że nie wszędzie się zmieszczą, ze względu na szerokie nadkola. Za krótkie dla Swingów okazały się też niektóre przystanki. Po jednym z tragicznych wypadków na torach, w tramwajach wprowadzono też ograniczenia prędkości. Warszawa zamówiła w sumie 186 składów Swing, z których większość ma pojawić się jeszcze przed Euro.

Krzysztof Karos, prezes Tramwajów Warszawskich

Urodziny Dworca Centralnego

35 lat skończył Dworzec Centralny. Prezentem dla jubilata jest lifting, który już pokazał, że dworzec znów może zachwycać swoi wyglądem.

W ramach liftingu Centralnego odnowiono, a właściwie porządnie wyszorowano połowę hali głównej. Efekt jest piorunujący. Dworzec odzyskał dawny blask i to dosłownie. To tylko część prac jakie zaplanowano w ramach remontu wartego prawie 50 mln złotych. Do końca przyszłego roku odnowione mają zostać także perony i przejścia podziemne. Poprawi się system elektronicznej informacji o rozkładach a nowością ma być m.in. restauracja na antresoli hali głównej. Jubilatowi życzymy 100 lat.

Żagiel urośnie

Lepszego prezentu pod choinkę nie mogli sobie wymarzyć ci, którzy z niepokojem patrzyli na wstrzymaną budowę Żagla Liebeskinda. Drapacz chmur, który będzie pewnie nową wizytówką miasta może dalej piąć się w górę.

Po wielu miesiącach batalii o wznowienie inwestycji przy Złotej 44, wojewoda mazowiecki potwierdził ważność pozwolenia na budowę a inwestor już zapowiedział rozpoczęcie prac. Te ruszyć mają zaraz po Nowym Roku. W ostatnich dniach podpisano umowę z głównym wykonawcą a klientów poinformowano, że znów rusza sprzedaż apartamentów. Szklany Żagiel ma mieć prawie 200 metrów wysokości. Budynek z elewacją w ostatecznym kształcie mamy zobaczyć w połowie 2012 roku.

Alicja Kościesza, Orco Property Group/fot
| Reuters, telegraaf.nl

Świątecznie placu Grzybowskiego

Trudno o świąteczny nastrój gdy nie ma śniegu i kolorowych lampek na choince. Białego puchu ostatnio u nas pod dostatkiem a świetlne iluminacje wręcz opanowały miasto. Nie zabrakło ich także na nowym placu Grzybowskim.

Bożonarodzeniowe światełka w tym miejscu to ostatni akcent zakończonego niedawno remontu placu Grzybowskim. Efekt powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających, bo plac można uznać teraz za jedno z najciekawszych miejsc nie tylko w Śródmieściu, ale i w całym mieście. Uroku dodają mu nie tylko wodne oczko, kaskada i oryginalne ławeczki, ale także nowe oświetlenie, dlatego plac Grzybowski warto odwiedzić przede wszystkim po zmroku i nie tylko zimą.

Nowy bedzie Nowy, a Kwadrat?

Ta informacja to najlepszy prezent dla miłośników teatru. W przyszłym roku ruszyć ma budowa nowej siedziby teatru Nowego. Na swoje nowe miejsce wciąż czekają też aktorzy teatru Kwadrat.

Teatr Nowy, którym kieruje znany reżyser Krzysztof Warlikowski przeniesie się na ulicę Madalińskiego, gdzie przez lata mieściła się baza Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Miasto podpisało już umowę, która przewiduję na wiosnę wyprowadzkę sprzętu MPO. Wtedy ruszyć ma budowa nowego Teatru Nowego. Wciąż nie wiadomo gdzie przeniosą się aktorzy Teatru Kwadrat, którzy musieli wynieść się z siedziby przy ulicy Czackiego. Jest pomysł aby ich scena działała w dawnym kinie Wars.

Marek Kraszewski, dyrektor Biura Kultury w Ratuszu/fot
| Tagesspiegel