Rzeźby w areszcie śledczym na Grochowie. Pozowały więźniarki

Warszawa

Rafał Guz / PAPFilia Parku Rzeźby w areszcie

Na placu rekreacyjnym w areszcie na warszawskim Grochowie artyści stworzyli rzeźby podtrzymujące siatkę, tworząc boisko do gry o nietypowych wymiarach. Autorami rzeźb są Paweł Althamer i Rafał Żwirek, autorami odlewów młodzi artyści z grupy Reaktor - Laboratorium Rzeźby. Dziewczyny osadzone na oddziałach zamkniętych pozowały do rzeźb.

Na placu rekreacyjnym w areszcie na warszawskim Grochowie artyści stworzyli rzeźby podtrzymujące siatkę, tworząc boisko do gry o nietypowych wymiarach. Autorami rzeźb są Paweł Althamer i Rafał Żwirek, autorami odlewów młodzi artyści z grupy Reaktor - Laboratorium Rzeźby. Dziewczyny osadzone na oddziałach zamkniętych pozowały do rzeźb.

W sobotę odbyła się pierwsza oficjalna odsłona "Siatkarzy" oraz mecz na bańki mydlane z udziałem osadzonych kobiet i artystów.

W przestrzeni "publicznej" aresztu zaprezentowano rzeźby młodej artystki Pauliny Pałki Antoniewicz i Reaktora, a Artur Żmijewski wraz z więźniami stworzył ołtarz w kaplicy. Uzupełnieniem projektu jest nowa aranżacja zieleni, która powstała przy murach spacerniaków. Osadzone zasadziły i osobiście pielęgnują powojniki wyhodowane przez polskiego jezuitę Stefana Franczaka o nazwach "Błękitny Anioł", "Danuta", "Polish Spirit", "Warszawska Nike" i "Stefan Franczak".

Relacja z otwarcia Filii Parku Rzeźby w areszcie na Grochowie pokazana będzie 5 lipca podczas otwarcia VII Edycji Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim. Dalsza część projektu przyjmie postać słuchowiska radiowego, które będzie emitowane w więziennym radiowęźle. Prace nad konkretnymi audycjami rozpoczną się po 27 czerwca.

Dresiarze medytują, babom rosną wąsy. Park Rzeźb 2011

Otwarcie filii Parku Rzeźby na Bródnie w grochowskim areszcie to projekt Fundacji Dom Kultury zajmującej się edukacją kulturalną środowisk, które z różnych względów mają utrudniony dostęp do takiej oferty - dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem czy dorosłych osób odsiadujących wyrok. Z więzieniem na Grochowie fundacja współpracuje od 2013 roku organizując warsztaty, osadzone nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało" zespołu "Pustki", stworzyły też blog "E- WKRATKE".

Park Rzeźb od 2009

Park Rzeźby na Bródnie powstał w 2009 roku, jako wspólna inicjatywa artysty Pawła Althamera, władz Targówka i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Prace artystów rozsiane są w Parku Bródnowskim, raz do roku w parku pojawia się nowa rzeźba. Nie wszystkie realizacje artystów mają charakter stały czy materialny. "Rzeźba” definiowana jest tutaj raczej jako rodzaj dynamicznej artystycznej wypowiedzi na temat konkretnego miejsca, czasu, relacji przestrzennych i ludzi.

Park Rzeźby pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę. Znajdujące się w parku dzieła stanowią część stale rosnącej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Co roku przygotowywana jest nowa odsłona działań artystycznych w Parku Rzeźby. W tym roku najważniejsze będzie właśnie otwarcie filii w areszcie. Organizowany przez Fundację Dom Kultury projekt to swoisty negatyw wystawy na Bródnie - zamiast w otwartej przestrzeni publicznej, dostępnej przez całą dobę, sztuka prezentowana będzie w zamkniętej instytucji, o rygorystycznych zasadach dopuszczających wizyty osób z zewnątrz.

Projekt jest kontynuacją cyklu warsztatów artystycznych prowadzonych z więźniarkami na Grochowie między innymi przez Pawła Althamera, Paulinę Pałkę Antoniewicz, Artura Żmijewskiego, Rafała Żwirka, Janka Bajtlika, grupę Reaktor - Laboratorium Rzeźby.

7. edycja

7. edycja Parku Rzeźby na Bródnie rozpocznie się 5 lipca. Zaplanowano m.in. performance Honoraty Martin, "Zadomowienie". Artystka na kilka dni "zamieszka" w Parku Bródnowskim, wykorzystując enklawę zieleni na Targówku jako tymczasowy dom. Ze względu na specyfikę projektu nie ma on swojego jasno określonego początku, a jedynie koniec – spotkanie z artystką po realizacji performansu. Odbędą się też warsztaty japonistyczne dla dzieci.

PAP/su