Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Rządzi nieprzerwanie od 17 lat, mimo prób odwołań i problemów

Warszawa

archiwum TVNAdam Struzik

Nazywany "księciem mazowieckim" Adam Struzik nadal będzie marszałkiem województwa. Pełni tę funkcję nieprzerwanie od 2001 roku, mimo prób odwołania, starć o janosikowe i osobistych problemów.

Samorządowiec Polskiego Stronnictwa Ludowego jest najdłużej urzędującym marszałkiem województwa - po raz pierwszy objął tę funkcję w 2001 roku, a następnie po kolejnych wyborach samorządowych: w 2002, 2006, 2010 i 2014 roku. W poniedziałek po raz szósty wybrano go na to stanowisko.

Został posłem

Pochodzi z Kutna, jest absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi, był między innymi dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Z ludowcami jest związany od lat.

W 1984 roku wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a następnie został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2007 został posłem, zrezygnował jednak, by pozostać marszałkiem województwa. W 2011 nie udało mu się zostać parlamentarzystą, a w 2014 nieskutecznie ubiegał się o mandat eurodeputowanego.

Struzik jest marszałkiem od 2001 roku i jest uważany za "niezatapialnego". Nazywany "księciem mazowieckim" ma nieustające poparcie koalicji PO-PSL.

W 2013 roku Struzikowi zarzucano, że region od lat żyje ponad stan zaciągając pożyczki. Sytuacja stała się wyjątkowo napięta z powodu tak zwanego janosikowego. Struzik oznajmił, iż Mazowsze nie ma pieniędzy, aby zapłacić daninę na rzecz biedniejszych samorządów. Jako rozwiązanie podano kolejne pożyczki.

Prawo i Sprawiedliwość chciało nawet odwołania Struzika z funkcji za "niedbalstwo, marnotrawstwo środków i trwanie na stanowisku za wszelką cenę". Inni opozycyjni radni Sejmiku Mazowsza domagali się wówczas od Donalda Tuska zawieszenia marszałka Adama Struzika i wprowadzenia zarządu komisarycznego. Pod dokumentem podpisali się Włodzimierz Czarzasty, Katarzyna Piekarska i Grzegorz Pietruczuk. Bezskutecznie.

Styl Struzika

Struzik krytykowany był też za styl sprawowania władzy - uczestnictwo w najróżniejszych lokalnych uroczystościach, przecinanie wstęg i "seryjnie przyjmowanie" tytułu honorowego obywatela.

Mimo to w 2014 roku Struzik dostał się do sejmiku z rekordowym poparciem - uzyskał 87 tysięcy głosów, choć w pewnym momencie kampanii wyborczej wycofał się z jej prowadzenia. Powodem była osobista tragedia marszałka – zmarł jego syn: Jakub.

"Silny region"

W 2018 roku znów został wybrany na radnego Sejmiku z najlepszym wynikiem - 76 971 głosów. Sam Struzik deklaruje, że pod jego rządami Mazowsze utrzymało przez ostatnie cztery lata pozycję silnego, świetnie rozwijającego się regionu.

- Jesteśmy województwem wytwarzającym ponad 23 procent polskiego PKB - powiedział Struzik po wyborach.

ran,PAP/mś