Warszawa dostanie milion złotych za wysoki odsetek zaszczepionych. Ale rekord należy do innego miasta

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
W czasie ciąży można i należy się szczepić
W czasie ciąży można i należy się szczepićTVN24
wideo 2/4
TVN24W czasie ciąży można i należy się szczepić

W pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi jest już blisko 69 procent warszawianek i warszawiaków. Dzięki takiemu wynikowi stolica zajęła pierwsze miejsce w rządowym konkursie na Najbardziej Odporną Gminę w Polsce w kategorii gmin powyżej stu tysięcy mieszkańców. W nagrodę otrzyma milion złotych na walkę z pandemią. W skali kraju najlepiej wypadła Podkowa Leśna, gdzie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest już 70,24 procenta mieszkańców.

Rząd próbował zachęcić Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19 poprzez konkurs z nagrodami finansowymi dla samorządów. W ramach kampanii profrekwencyjnej wybrano Najbardziej Odporne Gminy. Nagrody przyznano w kilku kategoriach - ogólnokrajowej oraz pozostałych, uwzględniających liczbę mieszkańców: do 30 tysięcy, od 30 do 100 tysięcy i powyżej 100 tysięcy.

W kategorii ogólnopolskiej zwyciężyła podwarszawska gmina Podkowa Leśna, gdzie w pełni zaszczepiło się 70,24 procenta mieszkańców. Gminie przysługuje nagroda w wysokości dwóch milionów złotych.

Gminy wyróżnione w pozostałych kategorie otrzymają nagrodę w wysokości miliona złotych. W kategorii duże gminy (powyżej 100 tysięcy mieszkańców) najlepiej wypadła Warszawa, gdzie zaszczepiło się 68,79 procenta mieszkańców.

W kategorii średnie gminy (od 30 do 100 tysięcy mieszkańców) najwyżej uplasowały się gminy: Piaseczno na Mazowszu 65,16 procenta zaszczepionych, Luboń w Wielkopolsce 63,61 procenta i Pruszków na Mazowszu 63,16 procenta.

W kategorii małe gminy do nagrody uprawnionych jest ponad 40 gmin, na czele których oprócz mazowieckiej Podkowy Leśnej są: gmina Wronki w Wielkopolsce, gdzie zaszczepiło się 70,16 procenta mieszkańców oraz gmina Ustronie Morskie w województwie zachodniopomorskim - 69,95 procenta zaszczepionych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ratusz: w stolicy zaszczepiło się już ponad 1,2 miliona mieszkańców

Stołeczny ratusz poinformował, że otrzymane w ramach konkursu środki zostaną przeznaczone na walkę z pandemią oraz jej przeciwdziałanie. Jak precyzują urzędnicy, chodzi o działania związane "ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społecznych tej choroby".

- Środki skierujemy między innymi na wsparcie psychiatryczne i psychologiczne dla osób, które mierzą się z kryzysami spowodowanymi pandemią - w tym izolacją społeczną - poinformował cytowany w komunikacie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W stolicy łóżka do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem znajdują się w miejskich szpitalach: Południowym, Solec, Grochowskim, Praskim, Bielańskim, Wolskim i Czerniakowskim.

- Od początku akcji szczepień w punktach szczepień zorganizowanych przez miasto stołeczne Warszawę wykonaliśmy już ponad 600 tysięcy szczepień. W ramach kolejnej odsłony kampanii informacyjnej 'Warszawa szczepi' zachęcamy mieszkańców do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki. Poza siecią miejskich przychodni, które szczepią chętnych nadal działa również miejski punkt szczepień pod Pałacem Kultury i Nauki, a w weekendy punkt na skwerze Hoovera. Nadal szczepimy uczniów w szkołach, organizujemy punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19. Jak widać po liczbie zaszczepionych mieszkańców, te działania przynoszą realne efekty - powiedziała wiceprezydentka Renata Kaznowska, cytowana w komunikacie.

Jak przekazał stołeczny ratusz, według najnowszych danych (na 15 listopada) w Warszawie liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców to 1 234 232 osób, czyli 68,7 procenta. Procentowo najwięcej osób, zaszczepionych minimum jedną dawką jest w grupie mieszkańców powyżej 70. roku życia (niemal 87 procent). Kolejno najwięcej osób zaszczepionych to osoby w wieku 20-39 lat (prawie 85 procent) oraz mieszkańcy 40-59 lat (niemal 81 procent). Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło również ponad 76 procent osób w przedziale 60-69 lat. Warszawa może się też pochwalić bardzo wysokim odsetkiem szczepień wśród młodzieży - ponad 66 procent.

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości