Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Rząd przelał 50 mln na konto ratusza. Za most

Warszawa

TVN24Pierwsi kierowcy na moście

Do budżetu stolicy wpłynęła już cała państwowa dotacja na odbudowę mostu Łazienkowskiego, czyli ponad 50 mln złotych. – To wcześniej niż zakładano. Przyspieszenie było możliwe dzięki szybkiej odbudowie przeprawy – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Odbudowa mostu Łazienkowskiego kosztowała 104 mln złotych. Prawie połowę tej kwoty stanowiło państwowe dofinansowanie. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, środki te miały zostać przekazane miastu w dwóch częściach – 37,5 mln zł w 2015 roku i 12,5 mln w 2016 roku.

- Szybka odbudowa mostu Łazienkowskiego umożliwiła przyspieszenie tego procesu. Cała dotacja, czyli łącznie 50 112 162,74 zł została przyznana jeszcze w 2015 roku – informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM-u.

- To finał naszego porozumienia z rządem. Dla miasta nie oznacza to jednak żadnych zmian w budżecie - komentuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Faktury opłacono

Jak informuje ZDM, wszystkie faktury wystawione przez wykonawcę, firmę Porr Polska Infrastructure, do końca 2015 roku zostały opłacone.

- W tym roku będziemy musieli zapłacić jeszcze za wykonanie zjazdu na Puławy i kilku mniejszych prac, m.in. za pokrycie powłoką antykorozyjną. Łącznie będzie to ok. 10 mln złotych - precyzuje Gałecka.

Odbudowa w 199 dni

Do pożaru Łazienkowskiego doszło 14 lutego ubiegłego roku. Po ekspertyzie okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo zakładano. Władze Warszawy zdecydowały, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana konstrukcji. 10 kwietnia podpisano umowę z Bilfinger Infrastructure (obecnie Porr Polska Infrastrucure), która zakładała, że do 31 października osiągnięta zostanie przejezdność mostu, a wszystkie prace zakończą się w 2016 roku.

Most Łazienkowski został ponownie otwarty dla ruchu 28 października, po 199 dniach od rozpoczęcia odbudowy.

jk